Koşarak iyilik yapmak isteyenler 10 yıldır Adım Adım aracılığıyla sivil toplum kuruluşlarına bağış yapıyor. Adım Adım’ı ve yardımseverlik koşularını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi Itır Erhart ile konuştuk.

Röportaj: Özlem Türkdoğan / Fotoğraflar: Mehmet Vanlı

 

Adım Adım oluşumu 10 yaşında. Bu süreç nasıl geçti?

Başka ülkelerde koşarak bağış toplandığını biliyorduk. Benzer bir yöntemi Türkiye’de uygulamak isteyen altı arkadaş bir araya geldik ve farklı bir model geliştirdik. Yurtdışındaki örneklerinin aksine Adım Adım bir çatı organizasyon olacak ve koşucularla STK’ları bir araya getirecekti. İlk yardımseverlik koşusunu 2008’de Runtalya’da yaptık, 48 kişiydik. Geçen her yıl koşucu sayısı da bağışçı sayısı da arttı; daha çok STK aramıza katıldı. Önce yalnızca bireyler koşuyordu, zamanla kurumsal takımlar da oluşmaya başladı. Bugün yaklaşık 300 kurum Adım Adım STK’ları için takım halinde koşuyor.

 

2008’den bu yana 42 bini aşkın koşucu, 43 sivil toplum kuruluşu için 36 milyondan fazla bağış topladı. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Adım Adım’a geldiğinizde, gönüllü antrenörler eşliğinde doğada spor yapıyorsunuz. Hiç koşmadıysanız bir süre sonra koşmaya başlıyorsunuz. Koşucuysanız daha uzun ya da daha hızlı koşuyorsunuz. Aynı zamanda her türlü sosyal, çevresel sorun için çözüm üreten STK’larla ve onların projeleriyle tanışıyorsunuz. Birini seçip onun için bağış topluyor, projesini tüm çevrenizi anlatıyorsunuz. Sonra binlerce kırmızı tişörtlü koşucuyla birlikte hedef yarışınızı tamamlıyor ve madalyanızı alıyorsunuz. Bu da sizi mutlu ediyor. Sonra bu mutluluk çevrenizdekilere bulaşıyor; bu sene size bağış yapanların bir kısmı seneye kendisi için koşmaya başlıyor. Bir başkası şirketini alıp geliyor…Kısacası, sporun ve yardımseverliğin birleştirici gücü bizi bir arada tutuyor.

 

Koşucular hangi STK için koşacaklarını nasıl seçiyorlar?

Adım Adım üyesi koşucular IPK (ipk.adimadim.org) üzerinde bir profil sayfası açıyor; desteklemek istediği STK’yı ve projesini seçiyor; bağış ve bağışçı sayısı hedefl erini belirliyor. Sonra bu sayfanın linkini çevresine gönderiyor. Bu linke gelip bağış yap deyince yaptığınız bağış doğrudan koşusunu seçtiğiniz STK’ya gidiyor.

Yaş, sağlık durumu gibi kriterleriniz var mı?

Herkes katılabilir tabii. Yedi yaşında koşucularımız da var; 92 yaşındaki Safder Baba diye anılan Safder Kartoğlu da… Koşu bence insanın doğasında var. Önemli olan insanın bedenini dinlemesi, sağlık durumuna uygun antrenmanı yapması ve tabii doktor kontrollerini ihmal etmemesi.

 

Peki, iyilik peşinde koşmak için neler yapmak gerekiyor?

IPK’da bir profil sayfası açın; antrenmanlarımıza gelin. Daha önce hiç koşmadıysanız Adım Adım Çaylaklar grubuna üye olun. Bunun için caylaklar@adimadim.org

adresine mail atmanız ya da grubu Facebook üzerinden takip etmeniz yeterli.