Şişli Belediyesi, çocukların sosyal-kültürel ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak, eğitimlerini desteklemek, her anlarını daha verimli hale getirmek için pek çok çalışma yürütüyor. Bilim evlerinden oyun kitaplığına, spor okullarından ücretsiz tiyatro etkinliklerine kadar farklı alanlardaki hizmetlerden binlerce çocuk yararlanıyor. Sadece çocukların günü 23 Nisan’da değil, yılın her günü geleceğimiz olan çocuklar için çalışıyor. Belediyenin sunduğu hizmetlerden yararlanan Şişlili çocuklar aldıkları eğitimlerle Şişli Çocuk Meclisi’ni kurdu. Haklarını ve kendilerini ifade etmenin önemini bilen çocuklar belediyeyle el ele vererek hayal ettikleri Şişli’yi yaratıyor.

Şişli Belediyesi çocuklar için sunduğu hizmetlere kesintisiz devam ediyor. Son bir yıl içinde;

 

– 426 çocuk yedi gündüz bakımevinden yararlandı.

– 683 çocuğa üç bilim evinde eğitim verildi.

– 202 çocuk kış okullarında çeşitli branşlarda eğitim aldı.

– 795 çocuk Feriköy Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’na üye oldu.

– 700 çocuğa yüzme havuzunda eğitim verildi.

– 48 engelli çocuk yüzme eğitimi aldı.

– 800 çocuğun temel ihtiyaçları karşılandı.

– 1.000 çocuk çeşitli spor dallarında eğitim aldı.

– Spor branşı tercihlerinde çocuklara danışmanlık hizmeti verildi.

– Çocuklar için ücretsiz tiyatro gösterimleri düzenlendi.

– Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’nde çocuk hakları temalı çalışmalar yapıldı.

– 78 çocuğa psikolojik danışmanlık hizmeti verildi.

– Engelli çocuklar için özel kurslar düzenlendi.

Biz Çocuklardan Sevgili Atatürk’e…

Yakında 23 Nisan gelecek, yetişkinlerin verdiği adla Çocuk Bayramı. Yetişkinlerin bizim farkımıza vardığı ve bize söz hakkı vermeyi düşündüğü o gün. Ama biz bir gün değil her gün hatırlanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Hangi haklara sahip olduğumuzu, nasıl bir dünyada yaşadığımızı ve kendimizi ifade edebileceğimiz bir ortamda olmadığımızı dile getirmek isteriz. Bu konuda üzgünüz ama bizler durmadık. Yetişkinlerden haklarımızı ve birey olduğumuzu fark etmelerini beklemedik ve buna rağmen kendi haklarımızı korumak için Şişli Çocuk Meclisi’ni açmaya gerek duyduk. Belediye Başkanı Hayri İnönü’de yazdığımız dilekçemizi imzaladı ve resmi olarak Şişli’de yaşayan çocukların artık kendilerini ifade edecekleri bir ortam sağlandı. Şimdi biz çocuklar gazetemizde yazılar yazmaya başladık, sesimizi tüm yetişkinlere duyuracağız.

Biz çok merak ettik, peki siz nasıl bir dünyada yaşıyordunuz? Büyükleriniz sizin düşüncelerinizi önem veriyorlar mıydı? Ya da haklarınıza saygı duyuyorlar mıydı? Ne yazık ki ebeveynlerimiz bizim bir birey olduğumuzu unutuyor. Sizin de bir birey olduğunuzu unutuyorlar mıydı? Bir de, sizin görüp ebeveynlerimizin bizde görmediği şey ne?

Biraz da sizin çocukluğunuzdan bahsedelim. Hangi oyunları oynuyordunuz? En sevdiğiniz kitap neydi? Siz küçükken hangi hakkınızın çiğnendiğini düşünüyordunuz?

 

Öyle merak ediyoruz ki! Evet, bu sorular cevaplanmayacak ama biz çocuklar bazı şeyleri değiştireceğimize inanıyoruz…