Şişli Belediyesi, kadınların toplumun her alanında aktif olarak rol alması ve haklarını öğrenmesi için çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Ücretsiz düzenlenen eğitimler ve etkinlikler tüm Şişlili kadınların katılımına açık.

Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve toplum merkezlerinde düzenlenen etkinliklerde kadınların temel haklarından sağlığa, ergenlik sorunlarından şiddete kadar pek çok konuda eğitim veriliyor; psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanıyor.

Kadın Sağlığı Eğitimleri

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü çalışanları geçtiğimiz aylarda, Şişli Belediyesi ile Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nın düzenlediği Kadın Sağlığı Eğitici Eğitimi’ne katıldı. Eğitimi alan meslek elemanları tarafından Çimenev Bilim Sanat Merkezi’nde Kadınların ve Ailelerinin Yaşam Ortamlarını İyileştirecek Temel Koruyucu Sağlık Davranışlarının Geliştirilebilmesi ve Sağlık Hizmetlerine Erişimi Arttırıcı Eğitim Programı düzenlenecek. Eğitimle kadınların günlük hayatta uyguladığı riskli sağlık uygulamalarının engellenmesi hedefleniyor. Eğitim programında bedenimizi tanıyor muyuz, güvenli annelik, doğurganlığın düzenlenmesi, cinsellik, iletişim, çocuklar ve ergenlik gibi konu başlıklarına yer verilecek. 13 hafta sürecek programa 13 kadın katılacak. Kadın sağlığı eğitimine katılmak için toplum merkezlerine başvurabilirsiniz.

 

Kadının İnsan Hakları Eğitimi

Kaptanpaşa Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, Feriköy, Dereboyu, Cumhuriyet, Halide Edip Adıvar, Gülbağ, İzzetpaşa, Kuştepe ve Halil Rıfat Paşa Toplum Merkezlerinde yeni dönemde Kadının İnsan Hakları Eğitim Programları başlatılacak. 16 hafta sürecek eğitimde anayasal haklar, medeni ve ekonomik haklar, toplumsal cinsiyet eğitimi, cinsellik ve şiddet gibi pek çok konu ele alınacak. Eğitimle kadınların haklarını öğrenmesi, ulusal ve uluslararası düzeydeki yazılı ve sözlü yasaların hayatlarını nasıl şekillendirdiği konusunda bilinçlenmesi hedefleniyor. Eğitime katılmak için toplum merkezlerine başvurmak yeterli.

 

Aile Danışmanlığı ve Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Gülbağ, İzzetpaşa, Kuştepe ve Halil Rıfat Paşa Toplum Merkezlerinde aile danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Hizmetler;

-Hafta boyunca Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Gülbağ Toplum Merkezi’nde,

-Her pazartesi Halil Rıfat Paşa ve Kuştepe Toplum Merkezlerinde,

-Her perşembe günü İzzetpaşa Toplum Merkezi’nde veriliyor.

-Toplum merkezleri ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nden danışmanlık hizmetleriyle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Şişli İlce Sağlık Müdürlüğü Bağımlılıkla Mücadele ve Danışma Birimi işbirliği ile İzzetpaşa, Gülbağ, Cumhuriyet, Feriköy, Kuştepe ve Halide Edip Adıvar Toplum Merkezlerinde madde bağımlılığı seminerleri düzenledi.