Konumu, büyüklüğü ve ekonomiye yaptığı katkılarla Türkiye’nin en büyük ticaret merkezi, Avrupa’nın en büyük monoblok yapısı, yılda 6 milyar liralık cironun döndüğü bir ticaret dünyası… Adını Perşembe Pazarı’ndan alan ve 8 Mart 1989’da açılışı yapılan Perpa Ticaret Merkezi’ni, iş hayatında yarattığı değerleri, Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin ile konuştuk.

Perpa’nın kurulması fikri nasıl gelişti?

Perpa Ticaret Merkezi, 1980’li yılların sonunda Şişhane’deki Perşembe Pazarı esnaflarının modern ticaret merkezine kavuşması için bir kooperatifin oluşmasıyla hayata geçti. Ara sokaklarda, sağlıklı olmayan ama büyük ticaretin döndüğü bir alandı orası. İnsanları o ara sokaklardan çıkarıp modern ve merkezi bir binada toplamak için yola çıkıldı.

Perpa Ticaret Merkezi hangi boşluğu doldurmak üzere kuruldu?

İstanbul’da ticaret eskiden Tahtakale’de ve Şişhane’deydi. Bütün ticaret o bölgelerden yönlendirilirdi. Perpa bu ticaret merkezlerini bir araya getirmek için kuruldu. İşlevini fazlasıyla yerine getirdi. Bugün birçok büyük firmanın merkezi Perpa’da. Elektrik, elektronik, kamera, LED aydınlatma sektöründe Türkiye’nin merkezi konumunda. 2014 sonunda yapılan çalışma gösterdi ki buranın ekonomiye kattığı katma değer yıllık 5-6 milyar dolar civarında. 30 Anadolu ilinden daha büyük bir ticaret hacmi var.

Bina yapılırken Okmeydanı’nın seçilmesindeki etken nedir?

Yol güzergâhı ve ulaşım. Buradan istediğiniz her yere gidebiliyorsunuz. Havalimanına, TEM ve E-5 bağlantılarına, Taksim ve Şişhane gibi ticaretin yoğun olduğu yerlere çok yakınız. Ulaşım yönünden çok rahat ve merkezi bir noktada.

Perpa’nın, bölgenin kalkınmasında nasıl bir etkisi oldu?

Bölgenin emlak değerlerini ve nüfus yoğunluğunu artırdı. Çalışan 25 bin kişinin minimum yüzde 50’si Kâğıthane, Şişli ve Beyoğlu’ndan geliyor. Perpa, bölgede bulunan sosyal kurumlara, kuruluşlara ve esnafa büyük değer kattı.

Ekonomiye bu kadar değer katan bu projenin sıkıntıları var mı?

Evet mutlaka var. En büyük sorunlardan biri küçük ve güneş görmeyen dükkânların çok olması. Perpa 30 yıl önce inşa edildi. Daha güzel ve modern bir yer yapılabilirdi; bugün daha modern bir hale getirmek de mümkün ama tüm bunlar için yatırım gerekiyor. Burada yaklaşık 2 bin tane 25 metrekarelik dükkân var. Bu kadar küçük metrekaredeki dükkânlar firmalar için yeterli değil. Komşunuz size yerini vermediği zaman Perpa’dan taşınmak zorunda kalıyorsunuz. Yaklaşık 2 bin 500 dükkân hiç gün ışığı görmüyor. Bunlar da bizim için büyük dezavantaj. Buna rağmen doluluk oranı yüzde 95 civarında.

Her yerde yeni iş merkezleri ve sanayi yerleri kuruldu. Bu durum Perpa’yı nasıl etkiledi? 

Perpa alternatifi olmayan bir yer. Bir AVM değil, ticaret merkezi. Konum olarak da alternatifi olmayan bir yer. Bugün yeni yapılan organize sanayi bölgeleri ve AVM’lerin hepsi şehir dışında. Konum açısından bizim alternatifimizin çok az olması nedeniyle etkilenmiyoruz.

24 yıldır burada çalışıyorsunuz. Perpa sizin için ne anlam ifade ediyor?

Perpa benim için yaşamın merkezi. Dostlarımın, akrabalarımın olduğu bir yer. Perpa’dan dışarı çıkmadan bütün hayatımı idame ettirebiliyorum, ihtiyacım olan her şeyi bulabiliyorum.

Serkan Atayurt

“Bir yaşam alanı!

“Bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz bir yaşam alanı” diye nitelendiriyor Perpa’yı Serkan Atayurt. 2008’den beri Perpa’daki Metsis Aydınlatma’da çalışan Serkan Bey Perpa’nın bağımlılık yaptığını söylüyor: “Önceden Perpa’da çalışıp sonra dışarıda başka iş yapan kişilerin tekrar döndüğünü görürsünüz. Öyle bir bağımlılığı var buranın.” Esnaf ilişkilerinin başka yerlere göre daha sıcak olduğunu, herkesin ticari ve bireysel anlamda birbirini tanıdığını belirtiyor Serkan Bey ve ekliyor: “Perpa’dan da, burada çalışmaktan da mutluyuz.”

 

Suat Salman

“İnsanın ihtiyacını karşılayacak iş yerleri burada.

Beyoğlu 25. Noter Başkatibi Suat Salman Perpa’nın neredeyse en eskilerinden. 54 yaşındaki Suat Bey 21 yıldır Perpa’da çalışıyor ve buradan ayrılamamasının nedenlerini şöyle anlatıyor: “Birincisi oturmuş bir çevresinin olması. İkinci nedenim de bir insanın ihtiyacını karşılayacak bütün işyerlerinin burada bulunması. Her şeyi burada bulabiliyoruz. Perpa ile ilgili yaşadığım bir sıkıntım yok. Avantajları da oldukça fazla. O yüzden Perpa’dan ayrılmadım.”

 

Bülent Köknaroğlu

“Perpa ekmek teknem…

Perpa’daki çaycıların sayısı 60’a yakın. Onlardan biri de 16 senedir Perpa’da çaycılık yapan Bülent Köknaroğlu. Eşiyle birlikte Batuhan Çay Evi’ni işletiyor 44 yaşındaki Bülent Bey; çocukları da zaman zaman kendisine yardım ediyormuş. O kadar yıl sonra Perpa ikinci evi gibi olmuş artık: “Ömrümüz evden çok burada geçiyor. Burada herkesle aile gibi olduk. Esnafla ilişkimiz gayet iyi.” Bu koca şehrin kendisindeki anlamını “Perpa benim ekmek teknem…” sözleriyle ifade ediyor.

 

RAKAMLARLA PERPA

Perpa Ticaret Merkezi A ve B Blok olmak üzere iki yönetimden oluşuyor. Her iki bloktan seçilen üçer kişiden oluşan toplam altı kişilik üst kurul bulunuyor. 660 bin metrekarelik kapalı alandan oluşan 14 katlı Perpa’da;

» 4 bin 600 işyeri,

» 25 bin çalışan,

» Bin kişilik konferans salonu,

» 3 bin 500 kapasiteli açık ve kapalı otopark,

» 15 banka şubesi,

» 20 restoran,

» 30 büfe,

» 60 çay ocağı bulunuyor.

» Perpa’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Şişli İlçe

Gıda, Tarım İl Müdürlüğü, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Noter, İstanbul Ticaret Odası Temsilciliği, PTT gibi kamu kurum ve kuruluşları da faaliyet gösteriyor. Binanın 1-2 ve 3. Katlarında kapalı otopark, 4-7 ve 10. katlarda yükleme boşaltma alanları bulunuyor. Günlük ortalama 16 bin araç giriş çıkışının yapıldığı merkezin günlük ortalama ziyaretçi sayısı 65 bin civarında.