İstanbul’un en eski semtlerinden biri Şişli. Bu özelliğini iş, eğlence ve kültür-sanat hayatının öncülerinden olmasıyla devam ettiriyor. Peki, ilçede yaşayanlar Şişli hakkında ne düşünüyor? Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da söz Şişlililerde…

Gülsen Can

“SOKAK HAYVANLARI İÇİN HERKES DUYARLI OLMALI.

Soğukların gelmesiyle birlikte sokak hayvanları için zor günler başladı. 58 yaşındaki Gülsen Can, sokak hayvanları için duyarlı Şişlililerden biri: “Halide Edip Adıvar Mahallesi’nde gönüllü grup oluşturduk. Elimizden geldiğince hayvanlarla ilgileniyoruz ama dolaştığımız zaman çok fazla eksik olduğunu görüyoruz. Ben iş çıkışı artık et ve kemikleri kasaplardan alıp evde pişirdikten sonra akşamları sokak hayvanlarına dağıtıyorum ya da mama alıp veriyorum. Ama az kişinin yapması yetmiyor. Herkes duyarlı olsa hayvanların yaşamı için daha iyi olur…” Sokak hayvanları açlık, soğuk, hastalık gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya. “Sokak hayvanların bizlere ihtiyacı var” diyen Gülsen Hanım sözlerine şöyle devam ediyor: “Belediyenin bu konuda yardımcı olmasını istiyorum. Her sokak arasını kontrol etmelerini, hayvanlara düzenli olarak mama ve su vermelerini, onlar için evler yapmalarını istiyorum.”

 

Aykut Fırtına

“METRONUN ŞİŞLİ MEYDANI’NDA OLMASINI İSTİYORUZ.

Babadan devraldığı mesleği sürdüren Aykut Fırtına 20 senelik Şişlili. “En eski semtlerden, her şeyi güzel Şişli’nin” diye özetliyor Şişli sevgisini. Ancak sıkıntıları da yok değil. “Ulaşım açısından daha güzel bir Şişli olabilir” diyor ve ekliyor: “Metronun Şişli Meydanı’nda olmasını istiyoruz. Motorlara özel yer yapılabilir.” Etüt merkezleri ve bilim evleri çalışmalarını beğendiğini belirten Aykut Bey, çöp konteynerlerinin sayısının çoğaltılmasını istiyor. 28 yaşındaki Aykut Beyin dükkânı Şişli Pasajı’nda: “Şişli Pasajı en eski pasajlardan biri. Ancak şimdiye kadar tadilat, bakım yapılmamış. Görsellik ve bakım açısından pasajda çalışma yapılabilirse seviniriz.”

 

İskender Çetinkaya

“ESKİ ZAMANLARI ARAYIP BULAMIYORUM.

Eski yılları, dönemin güzelliğini, şimdi nostalji diye andığımız her şeyi özleyenlerden biri de 85 yaşındaki İskender Çetinkaya. 1965’ten beri Şişli’de yaşayan İskender Bey “Eski zamanlar bugünlerden çok daha iyiydi. O zamanları arayıp bulamıyorum, şimdi her şey var ama paranın kıymeti yok” diye anıyor o günleri. Şişli’nin bugününü sorduğumuzdaysa arabalardan şikâyet ediyor: “Sokaklar arabalardan geçilmiyor; yaya yoluna park ediyorlar, insanlar zorlanıyor yürümekte” diyerek yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istiyor.

 

Gürkan Coşkun

“ŞİŞLİ’NİN SUYUNU İÇEN BİR DAHA AYRILAMIYOR.

53 yaşındaki Gürkan Coşkun eski Şişlililerden. 11 yaşındayken gelmiş; bir daha da ayrılmamış. “Şişli’nin suyunu içen bir daha ayrılamıyor; hastalık mı sevgi mi desem bilmiyorum ama Şişli’yi seviyorum, bir yere gitmedim, gitmem de” diye anlatıyor sevgisini. Gürkan Bey eski zamanları arayan kişilerden: “Eskiden herkes birbirini tanıyordu, şimdi kimse kimseyi tanımıyor” diye özetliyor eski yılları. Sıkıntısı da tüm Türkiye’de yaşanan sorunlardan: Yol çalışmaları. “Şişli’de 40 yıldır yol işi bitmiyor. Her yerde kazı var. Eskiden daha çoktu şu anki yönetim biraz durdurdu. İnsanların parası gidiyor, daha değişik işlerde kullanılsa daha yararlı olur…” Bir diğer sıkıntısı da trafik. “Ambulans bile her yere giremiyor, binalarda otopark olsa en azından insanların araba derdi biter” diyerek otoparkların çoğaltılmasını istiyor.

Nesrin Bodur

“HAYVANLARIN SAĞLIK BAKIMLARI YAPILIYOR.”

Eski Nişantaşılılardan Nesrin Bodur; 1979’dan beri orada yaşıyor. Nişantaşı’nı “İnsanları eskiden çok farklıydı, şimdi de- ğişti; yine de başka semtlere göre insanlar daha saygılı, daha sevecen; kimse kimsenin yaşantısına karışmıyor” diye anlatıyor. Belediyenin hizmetlerine de değinen Nesrin Hanım “Ağaçlar budanıyor; hayvanlara bakılıyor; mama ve su çalışmaları yapılı- yor; veterinerler sağlık bakımlarını yapıyor” diye anlatıyor beğendiği çalışmaları.