70 yıllık pastane, 52 yıllık muhallebici, 59 yıllık turşucu… Hepsi de Kurtuluş’un belleğini oluşturuyor. Kozmopolit yapısıyla pek çok kesime hitap eden Kurtuluş köklü̈ dükkânlara da ev sahipliği yapıyor. Şişli Hayat, Kurtuluş ile özdeşleşmiş lezzet mekânlarını derledi.

Göreme Muhallebicisi

1950’li yılların sonunda sütçülük yaparak işe başlayan İzzet Yalçın, 1965’te Göreme

Muhallebicisi’ni açıyor. O zamandan beri varlığını sürdüren işletmenin Kurtuluş şubesinin başında şimdi torunu İlhan Yalçın bulunuyor. İlhan Yalçın, kardeşi İsmail Cenk Yalçın ve diğer ortaklarıyla birlikte muhallebiciyi büyütmeye karar vermiş. Şimdilik Kurtuluş, Nişantaşı, Bomonti, Kâğıthane, Acıbadem ve Ataşehir olmak üzere toplam altı dükkânları var. Tüm şubelerin sütlü tatlılarının aynı mutfaktan çıktığını söyleyen İlhan Yalçın büyüdükçe aynı lezzeti kaybetmemek için özel çaba sarf ettiklerini belirtiyor. İlhan Bey’e göre 1965’ten beri var olma sırları iletişim ve güven. Esnaflar arasında kuvvetli bağ olduğunu belirten İlhan Bey ekliyor: “Müşterilerin yarım yüzyıllık güven ve alışkanlıkları var. Geldikleri zaman kasayı, tatlıları aynı yerde görmek isterler. Mesela kaymağı hep ortada tutarız. Sağa aldığımız zaman kaymak yok mu, diye girerler içeri. Nostaljik atmosferinin korunması için değişiklik yapamayız.”

Tuşba Meze Evi

1969 yılında kurulan Tuşba Meze Evi’ni 1977’de Selahattin Baykal ve kardeşleri

devralmış. Mezeleri Selahattin Baykal ve kardeşi Tuncay Baykal yapıyor. Selahattin

Usta lezzetlerini, işi severek yapmalarına borçlu olduklarını söylüyor; bir de 12 yaşından beri çalıştığı ustalardan öğrendiklerine… 35-40 çeşit meze bulabileceğiniz dükkânda revaçta olanlar patlıcan, Ermeni usulü midye ve topik…

Hayat Kasap

Kurtuluş’taki en eski dükkânlardan biri de Hayat Kasap. Sahibi 70 yaşındaki Fevzi

Evirgen çıraklıktan başladığı meslekte 57. yılını kutluyor. “Bir gün dükkân açarsam

adını Hayat koyacağım” diyen Fevzi Bey’in hayali gerçek olmuş ve Hayat Kasap 45

yıldır varlığını sürdürüyor. Fevzi Bey süpermarketlere karşı esnaf olarak varlığını sürdürmesini “iyi esnaf” olmaya bağlıyor: “En önemli nokta insanlarla arayı iyi tutmak. Müşterilere kaliteli, güvenilir mal satmak lazım. İşimizi iyi yapmalıyız ki iyi esnaf olalım.”

 

Tadal Meze Evi

82 yıllık maziye sahip Tadal Meze Evi. Şimdi üçüncü kuşak, 54 yaşındaki Ari Terzioğlu tarafından işletiliyor. Burada ortalama 34 çeşit meze bulmak mümkün. Ancak mevsime göre bu sayı azalıp artabiliyor. Ari Terzioğlu lezzetlerini reçetelerine borçlu olduklarını söylüyor. Mezeleri 35 yıllık emektar Yılmaz Onaç ile birlikte hazırlıyorlar. Dükkânda biber dolması, lahana dolması, Ermeni usulü topik, Rus salatası, yaprak sarma ve daha pek çok çeşit meze bulmak mümkün.

 

Pelit Turşucusu

En iyi turşu limondan mı yapılır, sirkeden mi? Meşhur yerli filmimizden kalan bu sorunun yanıtını 59 yıllık Pelit Turşucusu’nun 30 yıllık emektarı Adem Altun veriyor: Sirkeden. Pelit Turşucusu, nostaljik turşu kültürünü yaşatan ender yerlerden biri.

Üçüncü kuşak Yavuz Pelit’in işlettiği dükkânda havuç, şalgam, Antalya biberi, domates, misket biberi, pancar gibi 50 çeşit turşu bulabilir, içerideki sandalyelere oturup turşu suyu içebilirsiniz…

 

Nazar Pastaneleri

70 yaşındaki Bahattin Boğaz, 1946 yılında kurulan Nazar Pastaneleri’nde önce çırak olarak işe başlamış, ardından pastaneyi devralmış. 13 yaşından beri atletizmle ilgilenen Bahattin Boğaz işletmeyi kısmen çocuklarına ve gelinlerine devretmiş yani Nazar Pastaneleri bir aile işletmesi. Belçika çikolatası ve kakaosunun kullanıldığı işletmede her damak tadına uygun tatlı bulmak mümkün. En çok talep gören ürünlerse profiterol ve paskalya çöreği.