İlk günden beri sosyal adaleti merkezde tutan ve eşitlikçi bir anlayışla görevini yürüten Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü “Şişlililerin talepleri, ihtiyaçları ve istekleri her zaman ilk sıradadır” mottosuyla hizmet ediyor. Belediye başkanı dürüst, hesap verebilir ve şeffaf olmalı, diyen Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile göreve geldikten sonra Şişli’nin yaşadığı dönüşümü ve 2018 planlarını konuştuk.

Röportaj: Ece Özden

Şişli, farklı kimliklerin bir arada özgürce yaşadığı nadir kentlerden biri, belki de tek adresi. 2014’te göreve gelen Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü, Şişli’nin bu özelliğinin korunması ve daha da iyileştirilmesi için var gücüyle çalışıyor; etnik ve dini toplulukların hak ve özgürlüklerinin korunması için öncü çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Göreve başladığı günden beri ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı adaletli ve temiz bir belediye için uğraş veriyor; Şişlili her vatandaşın refahı için çalışıyor. Şişli’de 2014’ten beri neler değişti? Belediyenin bundan sonraki hedefleri neler? Temiz belediyecilik nasıl olur? Şişli’ye dair her şeyi Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü anlattı.

2014 yılından beri Şişli Belediye Başkanısınız. Şişli bu süreç içerisinde nasıl bir dönüşüm geçirdi?

Öncelikli olarak Şişli herkesin belediyesi oldu. Bu aslında hep lafta kalan sosyal adaleti ilke edinmiş, eşitlikçi, katılımcı demokrasiyi sindirmiş bir yerel yönetim modelini hayata geçirmek demek. Ülkemizde sosyal dezavantajlı gruplar fazlasıyla ihmal edildi ya da acıma duygularıyla bazı hizmetler götürüldü. Biz bu anlayışı yıkıp herkesi eşit gören ve herkesin ihtiyaçlarına yönelik çağdaş çözümler ürettik ve bu konuda her belediyeye örnek olacak bir model oluşturmaya çalıştık. Öncelikle kendi içimizde Eşitlik Birimi’mizi hayata geçirdik. Kadınlar, mülteciler, çocuklar, LGBTİ bireyler, engelliler, yaşlılar için projeleri geliştiriyoruz. Mesela LGBTİ bireylerin,

Roman kadınların, mültecilerin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için KOSGEB, Çalışma Bakanlığı, AB gibi pek çok paydaşla istihdama yönelik projeleri geliştirdik.

Sağlık alanında pek çok belediyeye örnek olan Şişli Sağlık Kart projemizi hayata geçirdik. 63 sağlık kuruluşundan şu ana kadar 213 bin 128 vatandaşımız yararlandı.

LGBTİ bireylere test, danışmanlık, jinekolojik muayene, psikolojik ve psikiyatrik destek sunan Gönüllü Test Danışmanlık Merkezi’ni açtık. LGBTİ bireyler, Şişli Belediyesi’ne bağlı sağlık merkezlerinde anonim olarak yani isim ve adres bildirmeden test yaptırabiliyor. Bu çalışmamız New York Üniversitesi ile yurtdışına örnek model olarak ihraç edildi. İzzetpaşa’da yerinde dönüşüm başlattık. Bu mahallede yaşayan vatandaşların hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırmak adına tuvaleti, kapısı, penceresi, çatısı olmayan evlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik. 7’den 70’e Şişli’de yaşayan herkesin söz sahibi olması adına hem Çocuk Meclisi hem de Mülteci Meclisi’ni kurduk. Şişli bütün Türkiye’ye model olacak sosyal belediyecilik anlayışını inşa etti.

Vatandaşlar için çalışma yaparken hangi durumları öncelikli olarak gözetiyorsunuz?

Şişli biliyorsunuz farklı din, dil, ırktan insanın bir arada yaşadığı bir kültür başkenti gibi. Biz de hizmetlerimizi geliştirirken temel belediyecilik görevlerinin yanı sıra her vatandaşın kent yaşamına katılması için onların ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye özen gösteriyoruz. Mesela Şişli’de Ramazan çadırımızı da kuruyoruz,

Hanuka bayramını da, Noel Yortusu’nu da kutluyoruz, Muharrem ayında Şişli Meydanı’nda aşure kazanımızı kurup Şişlililer ile aşuremizi de paylaşıyoruz.

Tabii sosyal belediyecilik ilkelerinin yanı sıra bilimsel yöntemlerle yapılan kamuoyu araştırmalarının verilerini de dikkate alıyoruz. Yine bizzat ekibimle sokağa çıkıp komşularımızın isteklerini, şikâyetlerini dinliyoruz. Şişlililerin istekleri bizim için her zaman ilk sıradadır.

Çalışmalarınızın önemli kısmı çocuklara ve kadınlara yönelik… Çalışmalarınızda bu kesimlerin kapladığı yeri anlatır mısınız?

Çocuklar bizim için çok önemli, çünkü onlar bizim geleceğimiz. Onların hem fiziksel hem de duygusal olarak sağlıklı gelişimleri için pek çok hizmeti hayata geçirdik. 2014 yılından bu yana üç etüt merkezi kurduk. Burada her yıl yüzlerce çocuğumuz, eğitimlerine destek alıyor. Yedi kreşimiz mevcut. Bu hem annelerin ekonomik ve sosyal hayata katılmalarına destek oluyor hem de çocukların sağlıklı şekilde büyümelerine… 2018 yılında kreş sayımızı 10’a çıkaracağız. 2014 yılından bu yana devam eden yaz ve kış spor okullarımız 2018 yılında da hizmet verecek. Fulya’da yaptığımız yüzme havuzumuzda yüzlerce çocuğumuz ücretsiz yüzme eğitimi olanağına kavuştu. Yine geçen yıl yaptığımız ücretsiz tiyatro oyunlarımız her pazar Şişlili çocuklar için sahnede olacak. 2017 yılında Şişlili çocukların talebiyle Şişli Çocuk Meclisi kuruldu. Bu mecliste çocuklar da kent yönetimine katılabilecek ve katılımcı demokrasinin en güzel örneğini yaşayacağız. Kadınların istihdama katılmaları için onlarca meslek kursu açtık. Oldukça uygun ücretli olan kreşlerimizin sayısını artırıyoruz.

Her yılın sonunda yeni yıl için planlar yapılır. 2018’de neler yapmayı planlıyorsunuz? Şişlili vatandaşlara vereceğiniz müjdeler var mı?

Biz projelerimizi geliştirirken Şişlililerin istek ve taleplerine öncelik veriyoruz.

Bu amaçla kamuoyu araştırmaları yapıyoruz. Son araştırmamızda Şişli’nin en büyük sorununun trafik yoğunluğu, otoparkların yetersiz kalması, yeşil alan eksikliği, bazı bölgelerde sokak aydınlatmalarının yeterli olmaması gibi temel konular olduğunu gördük. Bazı konulara yerel yönetimler olarak çözüm getirmek mümkün olmuyor, aşırı kalabalık gibi… Ancak bizim çözebileceğimiz sorunlara hızla yanıt verecek projeleri gündeme aldık. Sokak aydınlatmalarını BEDAŞ yapıyor olmasına rağmen hemen kurumla irtibata geçtik ve sorunlu bölgelerde birlikte çözümler ürettik ve üretmeye devam edeceğiz. Otopark sıkıntısına bir nebze çözüm olacak projeler geliştiriyoruz. 2018 yılında bu projelerin duyurusunu yapacağız. Şişli inşaat ve bina

yoğunluğunun fazla olduğu bir ilçe. Biz de yeşil alan üretmek için mevcuttaki alan stoklarını yeniden değerlendiriyoruz. Bu konuda da 2018 yılında çalışmalarımız

olacak. Kaldırım işgalleri konusunda ekiplerimiz çok daha titiz çalışıyorlar. Şişli’nin altyapısını sağlamlaştırmak için büyük yatırım yaptık. 2018 yılında bu çalışmalara devam edeceğiz.

 

Nişantaşı bölgesini sadece İstanbul’un değil, Avrupa’nın marka bölgesi yapmak için kolları sıvadık. Bölge halkı ve esnafıyla bir araya gelip projeler geliştirmeye başladık. Bu, 2018 yılında meyvelerini verecek. Bu bölgeye alışveriş için gelen turistlere yardımcı olması için de bir turizm ofisi kuracağız.

Dezavantajlı gruplar da yine gündeminizin ana konularından olacak galiba

Evet, Şişli’de yaşayan her vatandaşın belediyesiyiz ama sosyal ve maddi olanakları kısıtlı dezavantajlı grupların kent hayatına katılmalarını çok önemseyen sosyal adaleti ilke edinmiş bir belediyeyiz. 2018’de de bu ilke projelerimize can suyu olacak. Bazı projelerimizi 2017 yılında başlattık. Mesela Halk Kart projemizi hayata geçirdik. Maddi olanakları yeterli olmayan vatandaşlarımızın daha insani şekilde ve isteklerine dönük olarak ihtiyaçlarının karşılanması için geliştirdiğimiz bir kart projesi. Dağıtımına başlandı; 2018 yılında bu projeyi daha da geliştirip, bütün Şişlilerin kazanacağı bir hale getireceğiz. Yine sosyal belediyecilik örneği olarak Türkiye’de

bir ilke imza atıp kadınlara, engellilere, yaşlılara, azınlık vatandaşlarına, mültecilere, çocuklara, LGBTİ bireylere, gençlere ayrımcılık başta olmak üzere mobbing, sosyal haklar, işkence, kötü muamele gibi konularda danışmanlık verecek Hukuk Danışmanlığı Programı’nı hayata geçireceğiz.

Planladığımız en büyük projelerimizden bir diğeri de Kuştepe’de yerinde dönüşüm. Bu, uzun vadeli bir proje çünkü çok paydaşlı bir iş yapıyoruz ve kimseyi mağdur etmeden bunu gerçekleştirmeyi istiyoruz.

Daha önceki söyleşilerinizde, “Temiz bir belediyecilik, temiz bir Türkiye’nin ilk adımıdır” demiştiniz. Belediye yönetimlerinin tartışıldığı bir dönemde, Şişli’nin dürüst belediyecilik anlayışından bahsedebilir misiniz?

Bizim için her yönetim şeffaf, hesap verebilir, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Ciddi yatırımlar yaparak bütün sistemlerimizi dijital bir altyapıya taşıyoruz. Artık eskiden

kalma usullerle iş yapılmıyor. Bütün işlerimiz, evraklarımız dijital ortamlarda. Ben kapımızın her zaman hem denetime açık olduğunu söylerim. Yeri geldi biz müfettişleri davet edip, lütfen, gelip bizi inceleyin, dedik. Çünkü bizim için halkın parası kutsaldır. Onu son kuruşuna kadar savunmak ve herkesin hakkını aramak benim ilk görevim. Sokağa çıktığımda, vatandaşlarımızla konuştuğumuzda, araştırmalarımızda bunun karşılığını görüyoruz. Halkımız bize, dürüst belediyeciliğimize, ilkeli çalışmalarımıza çok güveniyor. Bir zamanlar rantın, karanlık çıkar çevrelerinin kol gezdiği bir yönetim anlayışı olmuş. Bu uğurda bir de çalışma arkadaşımızı şehit verdik ama bunların hepsi çok geride kalmaya mahkum.

Benim dönemimde Şişli Türkiye’nin en şeffaf ve hesap verebilir belediyesi oldu.

Belediye başkanlığı yapmak zor bir görev… Bu bağlamda iyi bir belediye başkanı nasıl olmalı?

Belediye başkanı halkın temsilcisi demek, bunun için halkın parasını kullanırken çok dikkatli olmalı. Yine kamu kaynaklarını dikkatli ve verimli kullanmalı. Dürüst, hesap

verebilir, şeffaf bir başkan olmalı. Tabii vizyon sahibi, katılımcı demokrasiye inanan, halkının isteklerine kulak veren bir başkan da olmalı.