Özgecan Aslan, Yıldız Tongul, Zübeyde Ünlü ve diğerleri… Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2016’da 328 kadın öldürüldü. Bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre de yine 2016’da 348 kadın yaralandı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 2017’de erkek şiddetinin son bulduğu yıl olsun.

KADINLAR VARDIR

Şişli Belediyesi ve Mor Çatı Kadın hareketinin mücadelesi sonucunda, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile büyükşehir belediyeleri ve nüfusu 100 binin üzerindeki il ve ilçe belediyelerinin sığınma evi açması zorunluluğu getirildi. Şişli Belediyesi bu sorumluluğunu 2009 yılından bu yana Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ile gerçekleştirdiği protokolle yerine getirmekte. Mor Çatı ile gerçekleştirilen ortak çalışma neticesinde sekiz yıldır şiddetten uzak yaşam kurmak isteyen kadınlar ve beraberindeki çocuklar için sığınak ve sosyal destek sağlanmakta.

Destek ve Yardım İstenebilecek Kurumlar

POLİS 155 ALO 157 Cinsel sömürüye ve insan ticaretine maruz kalan yabancı kökenliler ALO 157 hattını arayarak danışmanlık alabilir.

ALO 183 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattıdır. Bu hattı arayarak bulunduğunuz yere en yakın Sosyal Hizmet Merkezi, Aile Danışma Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Kadın Konukevleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.aile.gov.tr internet sitesi aracılığıyla da bu bilgileri edinebilirsiniz. Baro Kadın Hakları Merkezi Şiddeti Önleme Bürosu (0212) 240 04 11 Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı (0212) 656 96 96 – (0549) 656 96 96 Şişli Belediyesi Aile ve Toplum Hizmetleri Birimi Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ilçede yaşayan kadınlara psikolojik ve sosyal destek imkânı sağlamaktadır. Daha fazla bilgi için belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne mesai saatleri içerisinde (0212) 234 15 59 numaralı telefondan veya Cumhuriyet Mahallesi Bilgiç Sokak No:15’e bizzat gelerek başvurabilirsiniz. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı (0212) 292 52 31-32 numaralı telefondan, www.morcati.org.tr internet adresi üzerinden ya da morcati@morcati.org.tr e-posta adresinden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na ulaşabilirsiniz. Kadınlarla Dayanışma Vakfı Türkiyeli ve mülteci kadınlar (0212) 251 58 50 numaralı telefondan danışmanlık hizmeti alabilir.


Şiddete Maruz Kalma ya da Mağduriyet Durumunda Yapılabilecekler Şiddet genellikle tek seferlik değildir. Şiddet uygulayan pişmanlık yaşayıp değişeceğine söz verebilir ancak dur denilmezse şiddet tekrar eder. Şiddet uygulayan sizi suçlayabilir, uyguladığı şiddete bahaneler bulabilir. Unutmayın şiddetin nedeni siz değilsiniz. Kendinizi suçlu hissetmeyin. Utanmayın. Sizinle aynı şeyleri yaşayan çok sayıda kadın var. Yalnız değilsiniz. Size inanan ve destek olan kurumlar yanınızda. Yaşananlar mutlaka arkadaş, akraba, resmi kurum vb. kişi ve kurumlarla paylaşılmalı. Evdeki kesici aletler zor ulaşılabilir yerlere yerleştirilmeli. Can güvenliğinin tehlikede olması durumunda mutlaka karakol ya da polis merkezine bildirimde bulunulmalı. Acil durumlar için adınıza resmi kurumları arayabilecek bir kişiyle acil durum şifresi ya da mesajı oluşturulmalı. Telefonla üç kez arayıp kapatma ya da tuz bitti, sende var mı gibi bir şifre belirleme. Acil durumda, varsa çocuklarla birlikte, en yakın karakol ya da polis merkezine başvurarak şikâyetçi olunmalı. Şiddet uygulayan kişiye ait silah varsa can güvenliği riskinizin yüksek olduğunun farkında olun. Fiziksel şiddet görülmesi ve karakol ya da polis merkezine başvurulması halinde darp raporu alınması talep edilmeli. Acil durumlarda evden ayrılmak zorunda kalınması durumunda yanınıza almak üzere size ve çocuklarınıza ait kimlik, diploma, daha önce alınmış darp raporları vb. önemli belgeleri, para, ilaç, yakınlarınıza ait telefon numaraları gibi acil ihtiyaçları kolay ulaşılabilir bir yerde hazır bulundurun. Cinsel şiddet yaşanması halinde delillerin kaybolmaması için duş alınmamalı, üzerinizdeki kıyafetler değiştirilmemeli. Başvuru bu şekilde en yakın karakol ya da polis merkezine yapılmalı.
Yazı: Zelal Yalçın – Elif Avcı / Şişli Belediyesi Eşitlik Birimi