Türkiye’nin çok kültürlü kimliğini koruyan, en renkli ilçelerinin başında Şişli geliyor. Şişli’nin en renkli ancak en dezavantajlı sakinleri kuşkusuz Romanlar… Roman vatandaşların eğitimi, sosyal hayata aktif katılımları, istihdam olanaklarının artırılması ve topluma entegrasyonlarını sağlamak için Şişli Belediyesi pek çok alanda tabana yayılan projeleri hayata geçiriyor. Kurslar, çocuklar için yaz okulları, yurtdışı ziyaretleri, gıda ve içilebilir su dağıtımları, mesleki eğitimler bunlardan bazıları. Bu çalışmalar neticesinde Şişli Avrupa Konseyi Roman Dostu Kent Ödülleri’nde 47 Avrupa ülkesini geride bırakarak birinciliği kazandı.

Şişli Belediyesi’nin uluslararası çapta ses getiren Roman vatandaşlarına yönelik projelerinin temelinde, 2015 yılında yapılan bir sempozyum yatıyor. 15-16 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleşen “Dün, Bugün, Yarın Romanlar” adlı sempozyuma hem Avrupa’dan hem de Türkiye’den Roman konularında aktif kurum ve kuruşların temsilcileri katıldı. Burada, vatandaşlar için uygulanan politikaların ve sonuçlarının farklı boyutlarıyla tartışılması için bir platform sağlandı. Roman araştırmaları üzerine akademik bir katkı yapabilmek adına; Avrupa’daki ve Türkiye’deki iyi örneklerin paylaşıldığı, sorunların tartışıldığı ve nihayetinde önerilerin dile getirildiği etkinlikte, üniversite ve sivil toplum dünyasından pek çok temsilci bir araya geldi.

 

KUSTEPEL­İ GENÇLER CAMBRİ­DGE’DE

Sempozyumun ardından projeler de bir bir hayata geçmeye başladı. 2015 Kasım’da İngiltere ve Türkiye’deki Roman gençleri buluşturan “Engeller Ötesinde Müzik” projesi hayata geçirildi. İlk ayağı İstanbul’da yapulan projenin ikinci ayağı İstanbul’da gerçekleştirildi. Şişli Belediyesi, Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Balık Arts Vakfı ortaklığıyla 14’ü Kuştepeli Roman olan 35 genç İngiltere’nin Cambridge şehrine gitti. Gençler burada hem müzik atölyelerine katıldı hem de projenin tüm aşamalarını içeren bir belgesel film hazırladı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin kültürel açıdan tartışıldığı etkinliklere de katıldılar. Cambridge milletvekili Daniel Zeichner’in desteğiyle düzenlenen etkinliklere, gençlerin yanı sıra yerel politikacılar da katıldı.

B­İLİM VE SANATIN MERKEZ­İ: Ç­İMENEV

Şişli Belediyesi’nin Roman vatandaşlara yönelik projeleri sadece gençlerle sınırlı kalmadı; çocuklarla devam etti. Şişli Belediyesi ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen Çimenev, Roman Hakları Derneği’nin bir projesi olarak 2016 yılında hayata geçti. Şişli-Elmadağ bölgesinde yaşayan çocukları kapsayan Çimenev  Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen atölyelerle çocukların ekonomik nedenlerle ulaşamadıkları sosyal, sanatsal ve bilimsel faaliyetlere erişmelerini sağlayarak fırsat eşitliğinin yaratılması hedefleniyor. Çimenev’de tiyatro, skeç, sanat atölyeleri, dans ve müzik dersleri, maker atölyeleri, temel dikiş ve el sanatları atölyeleri düzenlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda çocukların ailelerine yönelik ebeveynlik becerilerinin güçlendirme eğitimleri ve veliler için okuma-yazma eğitimleri de veriliyor. Gönüllü ve eğitmenlerin desteğiyle faaliyet gösteren Çimenev’de haftanın her günü eğitimler yapılıyor.

DANS ROMANLARLA BULUŞTU

Gençlere yönelik bir diğer proje de, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Kültürlerarasu İletişim ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülen ve Şişli Belediyesi’nin sponsor olduğu Dans Romanlarla Buluşuyor…

Projeye Kuştepe, Gaziosmanpaşa, Balat, Sulukule ve Karagümrük olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinden 17-29 yaş arasındaki 33 genç katıldı. Daha önce dans eğitimi almamış gençler, Anadolu Ateşi Topluluğu eğitmenleri eşliğinde altı ay boyunca Şişli’deki Anadolu Ateşi stüdyolarında profesyonel dans eğitimi aldı. Bunun ardından seçilen 10 genç Anadolu Ateşi’nde çalışmaya hak kazandı. “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında profesyonel dans eğitimi alan gençler, performanslarını Anadolu Ateşi ekibiyle birlikte gerçekleştirdi. 26 Ekim Perşembe Günü 19.30’da Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen final gösterisine Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan da katıldı.

 

Ç­İÇEĞİ­N USTALARI ROMANLAR

Şişli Belediyesi gençler ve çocuklar kadar, Roman ebeveynlere de katkı sunacak önemli bir proje daha gerçekleştirdi. Kuştepeli vatandaşlarına yönelik düzenlenen, Avrupa Birliği ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen “Çiçek Bizim İşimiz” projesi kapsamında katılımcı vatandaşlar 14 hafta boyunca çelenk hazırlama, gelin aracı süsleme, el buketi – gelin buketi hazırlama, düğün salonu süslemeleri, butik çiçekçilik gibi alanlarda çalışma yaptı. Bu projelerle Roman vatandaşlarımızın  işlerini kurmaları konusunda destekleyici olmak ve yaşam standartlarını yükseltmek hedeflendi. Verilen eğitimler 26 Eylül’de sona erdi. İstanbul Roman Çiçekçiler Derneği işbirliğiyle yürütülen projede çiçekçilikle uğraşan 40 Roman kursiyer, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün katılımıyla düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Kursiyerlere sertifikalarını veren İnönü “Bu tarz projelerle Şişli’de yaşayan Roman komşularımızın çalışma koşullarını iyileştirmeyi ve bu sayede daha iyi yaşam koşullarına sahip olmayı amaçlıyoruz” dedi. Kursiyerler tören sonunda Hayri İnönü ile birlikte çiçek süslemesi yaparak küçük tüyolar verdi.

FIRSAT VER HAYAT DEĞİŞTİR

Şişli Belediyesi, çeşitli projelerle Roman vatandaşların çeşitli sosyal aktivitelerle topluma entegre edilmeleri ve mesleki beceri kazanarak kayıtlı istihdama sevk edilebilmelerini sağlamaya halen devam ediyor. Bu amaçla Şişli Belediyesi ile Sıfır Ayrımcılık Derneği işbirliğiyle yürütülen “Bir Fırsat Yarat Hayat Değişsin” projesi 30 Ekim Pazartesi günü sona erdi. İzzetpaşa Mahallesi’ndeki Roman vatandaşlara yönelik bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edildi ve 12 ay sürdü.

Rehberlik ve Danışma Merkezi’ndeki kapanış toplantısına Başkan Hayri İnönü, Sıfır Ayrımcılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Elmas Arus ile eğitim alan kursiyerler katıldı. Proje kapsamında 50’yi aşkın kişiye kuyumculuk teknolojisiyle takı yapımı, dokuma konfeksiyon makineciliği, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, kösele çanta yapma, okuma yazma kursları ile KOSGEB girişimcilik eğitimi verildi.

Evet, 2015 yılında bir sempozyumla başlayan ve Roman vatandaşların topluma entegre olmaları, istihdama katılmaları, dezavantajlı çocuklar ve gençlerin desteklenmesi gibi birçok farklı proje binlerce vatandaşın hayatını değiştirdi. Bu projelerle Avrupa Konseyi Roman Dostu Kent Ödülleri’nin sahibi Şişli Belediyesi oldu.

AVRUPA KONSEY­İ’NDEN ŞİŞLİ BELED­İYES­İ’NE ÖDÜL

Roman vatandaşlara yönel­ik katılımcı ve bütünleştirici politikalar yürüten Şişli Belediyesi, bu hizmetleriyle Avrupa Konsey­ Roman Dostu Kent Ödüller­i’ni­n sah­ibi oldu.

Bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Dosta’ Avrupa Konseyi Ödülleri’nin birincisi Şişli Belediyesi oldu. Ödül töreni 19 Ekim 2017’de Fransa Strasbourg’da Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 33. Genel kuruldu toplantısı sırasında gerçekleştirildi. Gerçekleştirdiği çalışmalar ve projelerle Romanların eğitim ve sosyal hayata aktif katılımlarını sağlayan Şişli Belediyesi, 47 Avrupa ülkesi arasından  Roman dostu kent seçildi.

 

Ödülü alan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Gazi Yorgun, bu ödülü almanın gurur verici olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şişli çok farklı dili, kültürü barındıran Türkiye’nin en kozmopolit ilçesi. Roman komşularımız da bizim için çok kıymetli. Onların topluma entegrasyonu, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, kentin olanaklarından her vatandaş gibi eşit faydalanması için projeler geliştiriyoruz. Bu çalışmaların uluslararası arenada da yankı bulması bizi hem mutlu ediyor hem de gelecek projelerimiz için cesaretlendiriyor.” Şişli Belediyesi, 2015-2017 yılları arasında Hıdırellez şenlikleri, tiyatro ve sinema gösterimleri, Roman kadınlar için okuryazarlık kursları, çocuklara yönelik yaz okulu, yurtdışı ziyaretleri ve Şişli Belediyesi bünyesinde bulunan Kuştepe Roman Sanat Evi’nde işlerini kurmaları konusunda destekleyici eğitimler ve etkinlikler düzenledi. Aynı zamanda düzenli olarak sokakların temizlenmesi, gıda ve içilebilir su dağıtımı gibi şehir hizmetleri de veriyor.

Avrupa Konseyi Dost kampanyası kapsamında düzenlenen yarışmada, 2015 ve 2016 yıllarında Romanların entegrasyonu kapsamında yapılan örnek çalışmalar değerlendirildi. Roman dilinde ‘artık yeter’ anlamına gelen Dosta Ödülü, Roman vatandaşlara yönelik yenilikçi ve yaratıcı projeler uygulayarak farklılıkların korunmasına yardımcı olan ve aynı zamanda Romanların aktif demokratik katılımlarını sağlamayı başaran belediyelere veriliyor. Dosta, Avrupa kıtasında Roman dostu kentlerle ilgili tek ödül olma özelliğini taşıyor.