Şişli, İstanbul’un en canlı ve hareketli ilçelerinin başında geliyor. Hareketli iş hayatının yanı sıra kültür sanat etkinlikleri de kent yaşamına canlılık katıyor. Şişli Belediyesi, bu dinamik hayatın sorunsuz akması için üzerine düşen hizmetleri yerine getiriyor. Şişli Hayat olarak sözü Şişlili vatandaşlara verdik; beklentilerini, beğendikleri uygulamaları ya da daha iyi olabilir dedikleri noktaları sorduk.

Yüksel Göçmez Ataer

“Butik İşletmeler, birçok kişinin sosyalleşmesine yardım ediyor…”

10 yılı aşkın süredir Bomonti’de yaşayan Yüksel Göçmez Ataer, üniversite için geldiği Bomonti’de evlendikten sonra da yaşamaya devam ediyor. Ataer, son zamanlarda açılan bir çok yeni işletmenin Şişli’ye değer kattığını düşünüyor. Şişli’deki alternatif mekânların çoğaldığını belirten Yüksel Hanım “Bomontiada, organik pazar ve sokak festivallerinin dışında bölgedeki diğer butik işletmeler de, bir çok kişinin sosyalleşmesine yardım ediyor” diyor. Ataer’e göre bölgedeki en büyük problem, otopark sorunu…

Alparslan Şenel

“Kedi ve köpeklerin daha özenli bakıma ihtiyacı var.”

Alparslan Şenel, Kurtuluş’un Eskişehir Mahallesi’nde kuaför. 1978 doğumlu Şenel belediyenin temizlik hizmetlerinin başarılı olduğunu, sokak temizliği açısından çalışmaların zamanlı ve dikkatli yapıldığını ve yolların temiz kaldığını belirtiyor. Alparslan Bey’e göre belediyenin sokak hayvanlarına daha çok özen göstermesini istiyor. Hayvanların başıboş bırakıldığını söyleyen Alparslan Bey şöyle diyor: “Kedi ve köpeklerin daha dikkatli şekilde bakıma ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.“

Hakan Gürbüz

“Her Tarafımız İnşaat”

Tekstilci Hakan Gürbüz doğma büyüme tam 45 yıldır Feriköylü. Necdet Kotil İlkokulu’nun arka sokağında oturan Hakan Bey inşaat çalışmaları nedeniyle sorun yaşayanlardan. Sabah 8’den gece yarılarına kadar inşaat çalışmaları yapılıyor, her tarafımız inşaat; pazar günü işçiler çalışmasa bile sabahtan bağırış-çağırış başlıyor, diye dert yanan Gürbüz, bu nedenle mahalleliyle inşaat çalışanları arasında sorun yaşandığını belirtiyor. Hakan Bey’in arzusu belediyenin inşaat çalışmalarına çözüm bulması. Feriköy’ün aşağı kısımlarının ağaçlandırıldığını, kaldırımların düzeltildiğini belirten Gürbüz, bu tür hizmetlerin yeniden hare- ketlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Düzeltilmesini istediği uygulama, sinek ilaçlama çalışmaları. Önceden etkin ilaçlama nedeniyle sinek olmadığını, son zamanlarda sineklerin arttığını söylüyor Hakan Bey.

Banu Günal

“Biz burada çok mutluyuz…”

34 yaşında, iki çocuk annesi Banu Hanım iki yıldır çalışmayıp çocuklarıyla doya doya vakit geçiriyor. İki yaşından beri Şişli’de oturduğunu söyleyen Banu Hanım, muhitimizi ve oturduğumuz siteyi çok seviyorum, her şeyden memnunum, olumsuz gördüğüm bir şey yok, diye anlatıyor duygularını. Çocuklarını Esentepe Mahallesi’ndeki parka götüren Banu Hanım, tek isteğini şöyle anlatıyor: “Bu sene parkımızla ilgilendiler. Parkımız yenilendi. Belki alanı biraz daha genişletilebilir. Çünkü bazen yetmiyor.”

Aykut Sarıtoprak

“Bütün trafik Ergenekon Caddesi’nde!”

Feriköy’de yaşayan Aykut Sarıtoprak, Kurtuluş Caddesi’nde çalışıyor. 58 yaşındaki Aykut Sarıtoprak’ın en büyük derdi trafik. Aykut Bey özellikle Ergenekon Caddesi’nde oluşan trafi-
ğe dikkat çekiyor. Son dönemlerde özellikle artan trafiğin nedeni olarak da metro inşaatını işaret edip ekliyor: “Tüm trafik Ergenekon Caddesi’nde!” Çalışmaların bir an önce bitmesini bekleyen Sarıtoprak, trafiğin başka yollara da aktarılabileceğini belirtiyor. Aykut Bey’in sitem ettiği diğer nokta kaldırım taşları. Kaldırımların kirli olduğunu belirten Sarıtoprak sözlerine şöyle son veriyor: “Şişli’de iyi hizmet var ama biraz daha gayret edilebilir.”

M. Ozan Canbolat

“Bomonti’yi ve Şişli’yi seviyoruz…”

Yaklaşık altı yıldır Şişli Bomonti’de yaşayan M. Ozan Canbolat, Bomonti’de özellikle sosyal hayat anlamında görülen gelişmenin altını çiziyor. Ailece aradıkları birçok yeme-içme ve eğlence seçeneklerinin Bomonti’de bulduğunu belirten Canbolat, bu yıl evlerinin karşısında ilk defa düzenlenen Bomonti Sokak Festivali’nin de yaza güzel bir veda olduğunu söylüyor. Canbolat rahatsız olduğu tek problemi de şöyle özetliyor: “Pek belediyelik konu değil ama geceleri çok gürültü yaratarak araç kullanan ya da organik pazar civarında park edip çevreye rahatsızlık verenler olmasa her şey çok daha güzel olacak semtimizde. Eşim ve 20 aylık oğlumuzla beraber Bomonti’yi ve Şişli’yi seviyoruz.”