Kurtuluşlu Yani Galici geridönüşüm için büyük emek harcayan kişilerden. Mavi kapak, bidon gibi plastikleri geridönüşüme kazandıran Galici, altı yılda sekiz ton atık topladı.

Mavi kapaklar, pet şişe kulpları, gazeteler, dergiler… 1953 doğumlu Yani Galici turizm rehberi ve aynı zamanda inşaat yüksek mühendisi. 2011 yılında Türkiye’de rehberlik yaptığı sırada, mavi kapak karşılığında engelli sandalyesi alan bir turistle karşılaşan Yani Bey’in hikâyesi de o zaman başlamış. Yani Galici, üçüncü günün sonunda karşılaştığı kişiye mavi kapakla dolu iki tane beş litrelik pet şişe verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Dedim ki kendi kendime Yunanistan’da böyle bir uygulama varsa Türkiye’de de vardır. Önce kimler uğraşıyor diye araştırdım ve birkaç kişi buldum. Bir yıl başkalarına kapak toplama desteği verdim.” İş için gittiği bir otel zincirinin tüm şubelerinde kapak toplama organizasyonu yapıldığını gören Yani Bey’in asıl hikâyesi de böyle başlamış. Tek başına yoluna devam etmeye karar vermiş ve lokanta, restoran gibi mavi kapak bulabileceği her yeri gezerek yılda 1.2 tona ulaşan kapak toplamış. Sadece mavi kapak da değil. Galici’ye kulak verelim: “Bidon kulplarının kapakla aynı maddeden olduğunu tespit ettim ve böylece onları da alarak geridönüşüme katkı sağlayabileceğimi düşündüm. Önceden onları çöp konteynerlerine geri atıyordum. Son iki senedir de elimdeki makasla bidon kulplarını da kesip alıyorum.” Topladığı plastikleri evinin alt katında ergonomik bir şekilde depoluyor, biriktirdikçe de ihtiyacı olanlara sandalye alınması için yetkililere teslim ediyor. Yani Galici, yaptığı çalışmayı “Geridönüşüm özürlü topluma, duygusallık aracılığıyla dönüşümü öğretiyoruz” diye nitelendiriyor.

“ŞİŞLİ’DE BANA İHTİYAÇ YOK…”

İlk zamanlarda etrafındakilerin pek güzel tepkiler vermediğini belirten Yani Bey artık insanların kendisine yardım ettiğini, plastiklerini depoya bıraktıklarını söylüyor. Yaptığı işin kendisindeki etkilerini şöyle anlatıyor: “ Geridönüşümle nişanlandım, çünkü beni kahve ortamından, sigaradan ve olumsuz ortamlardan uzaklaştırdı. Yepyeni insanlar tanıyorum. Gocunmadan, geridönüşümcüden farksız olarak bu şekilde çöpten kurtarıp dönüşüme kazandırma politikası izledim.” Smokinle bile olsa üzerinden her zaman kapak çıkabileceğini de sözlerine ekliyor. Gönüllü olarak plastik topladığını söyleyen Yani Bey’in rahatsız olduğu nokta geliri olan kişilerin, yardıma muhtaçmış gibi davranması. “İhtiyacı olan kişinin, sandalye alacak durumunun olmaması lazım ki bu zahmete değsin, varlıklı kişiler alırsa olmaz” diyerek rahatsızlığını dile getiriyor. Şişli’deki geridönüşüme de değinen Yani Bey şunları söylüyor: “Şişli’de bana ihtiyaç yok. Atık toplayan en az 50 kişi bulunuyor ve onlar da aktif çalışıyor. Ben sadece elimde makasla kapaklarını ve kulplarını alıyorum.”