Çocukların eksik derslerini tamamlarken yeteneklerini geliştirip dünyayı tanımalarını sağlayan Şişli Belediyesi Bilim Evleri kursları yeni döneme başlıyor.

 

Şişli Belediyesi Bilim Evleri kış kursları kayıtları başladı. Bu yıl 25 Eylül – 5 Haziran tarihleri arasında eğitim alacak çocuklar eksik derslerini tamamlayıp, yeteneklerini geliştirirken hem de eğlenceli vakit geçirecekler. Bilim evlerinde alanında uzman öğretmenler tarafından öğrencilere Türkçe, İngilizce, fen bilgisi ve matematik gibi ana derslerde eğitim veriliyor. Merkezlerde çocukların okul dışındaki eğitimleriyle de yakından ilgileniliyor. Ayrıca çocukların, her ay düzenli olarak İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde farklı temalı sanat atölyelerine dahil edilerek dünyaya ve iç dünyalarına farklı perspektiflerden bakmalarına yardımcı olunuyor. 9 – 14 yaş grubundaki bütün Şişlili çocuklara açık olan eğitimler için ailelerin Gülbağ, Mahmut Şevket Paşa ve Feriköy’deki Bilim Evlerine başvuru yapması gerekiyor.

“Çocuklar eğlenerek öğreniyor…”

 

2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılı başlarken Şişli Belediyesi Bilim Evleri’nden sorumlu Özge Kemal Bilim Evleri’ni anlattı: “2014 Haziran ayında Şişlili çocuklarımıza erişilebilir ve kaliteli eğitim desteği vermek amacıyla başlayan etüt eğitim programlarımız, Kasım 2016’dan itibaren dönüşüm sürecine girmiş ve daha modern tekniklerle üyelerinin sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda da gelişimine yönelerek Bilim Evleri’ne evrildi. Genel prensibimiz çocuklarımızın efektif zaman geçirmesi üzerine kurulu. Çocuklarımız Bilim Evleri’nde, ödev tamamlama ve proje çalışmaları, araştırmalar, yaratıcı yazma, okuma geliştirme çalışmaları ve bilimsel deneylerle kaliteli zaman geçirmekte.”

Özge Kemal, Bilim Evleri’ndeki diğer aktiviteleri de aktardı: “Çocuklarımızı her ay düzenli olarak İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde farklı temalı sanat atölyelerine dahil ederek, onların dünyaya ve iç dünyalarına farklı perspektiflerden bakmalarına yardımcı oluyoruz. Rahmi Koç ve İş Bankası Müzeleri’nde eğitim atölyeleriyle okullarındaki branş derslerini, yaşayarak ve eğlenerek pekiştirmelerini sağlıyoruz. Çocuklarımızın programlama ve analitik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesi gerekliliğine inanarak, onların bilgisayar başında tüketici olmaktan çıkarıp üretici olmalarını hedefleyen Yarını Kodlayanlar başlıklı kodlama eğitimi için Habitat ile işbirliği yapıyoruz. Kitap fuarlarına gidiyor, farklı sanat galerilerini geziyor, Galatasaray Üniversitesi İnsan Hakları Kulübü ile çocuklara yönelik insan hakları atölyeleri düzenliyor, yaşayan kütüphane etkinliklerimizle öğreniyor, anlıyor ve empati yapıyoruz. Önümüzdeki kış döneminde Bilim Evleri’nde hem örgün eğitime destek vermeye devam edeceğiz hem de gezi atölye programlarımıza… Bu yaz dönemi başlattığımız Sadberk Hanım Müzesi arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarını, her hafta farklı kavramları tartışabilecekleri P4C (çocuklar için felsefe) eğitimlerini ve dört ayaklı dostlarımızla sevgi dilini geliştirmek adına barınak ziyaretlerimizi de yukarıda saydığım faaliyetlere ek olarak sürdüreceğiz.”