Sevgili Şişlili komşularım,

Yoğun bir yaz dönemi geçirdik. Türk demokrasi tarihine altın harfler ile yazılacak, dünyanın en barışçıl eylemine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde imza atıldı. Toplumun hemen her kesiminden insan bu barışçı yürüyüşe katıldı ve özlediği adalet isteğini adeta yollara yazdı. Ağustos ayının son günlerinde ise sivil toplum kuruluşlarından siyasilere, meslek kuruluşlarından toplumun ötekileştirilenlerine kadar tüm kesimlerinin katıldığı Adalet Kurultayı Çanakkale’de gerçekleştirildi. Toplumun özlemi daha çok demokrasi, adalet ve barış…

Eylül ayında barış çağrılarının daha da yükseleceğini göreceğiz. Tarihimizin en karanlık ve üzücü olayları olan 6-7 Eylül ve 12 Eylül darbesi yaşandı bu ay. Ancak umut, barış yine küllerinden doğar her zaman. Şişli Hayat gazetemizin bu sayısında biz de inadına barış, inadına özgürlük, inadına bizi zenginleştiren farklılıklarımız diyoruz.

Bu zenginliğin ve farklılıklarla çoğalan barışın en derin hissedildiği anlardır düğünler. Toplumun en zengin ve en güçlü bağlarını temsil eden düğün geleneklerini gazetemizin renkli sayfalarında okuyabilirsiniz. Sanatın sokaklarında gezindiği kent Şişli’nin izlerini Selim İleri’nin kaleminden okuyun bir de. Ve Şişli’nin sokaklarında gezinirken ekmek kokularını takip edin, modern bir kentte yaşamanın mutluluğuna varın. Hafta sonu Şişli sokakları ayrı bir renkleniyor, parklarımız cıvıl cıvıl insanlarla dolup taşıyor. Deyim yerindeyse hafta sonu Şişli’de yaşanıyor. Gazetemizin sayfalarında hafta sonları bambaşka bir renge ve ahenge bürünen Şişli’yi de bulacaksınız.

Sevgili Şişlili komşularım, bu ay milyonlarca çocuğumuz yeni bir eğitim öğretim yılına daha başlıyor. Bütün öğrencilerimize, eğitimci arkadaşlarımıza ve velilerimize başarılı ve verimli bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Belediyemizin Bilim Evleri de bu yıl bütün enerjisiyle çocuklarımızın yanında olmaya, devam edecek.

Bu ay iki dini inancın önemli günlerini yaşayacağız. Alevi dostlarımızın 21 Eylül’de Muharrem orucu başlayacak. Hepsinin matem orucu ve ibadetleri kabul olsun. Yine Yahudi komşularımızın Roş Aşana bayramı. Hepsinin bayramını kutlarım ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerim. Eylül ayında büyükbabam İsmet İnönü’nün 133. doğum yıldönümü. Kendisini sevgi ve saygı ile her zaman anıyoruz.

Hepinize barış dolu bir ay diliyorum.