Türkiye’nin en önemli basın kuruluşları, eskiden Cağaloğlu’nda yer alan Bâb-ı Âli yokuşunda hep bir aradaydılar. Ancak 1990’lardan itibaren, Bâb-ı Âli yavaş yavaş  edildi. Son yıllardaysa birçok gazete, dergi, internet yayını şehrin kalbinin attığı Şişli’yi merkez haline getirdi.

Yazı: Özlem Türkdoğan

Bâb-ı Âli ve Şişli’nin Yeni Bâb-ı Âli Olması

“Halkın arasında olmadan, halkın dertlerini anlatma olanağı yok.”

Bâb-ı Âli’nin dağılması ile birlikte gazeteciliğin geldiği durumu, meslekte 60. yılını dolduran, Bâb-ı Âli’nin tozunu yutmuş Cumhuriyet Vakfı Başkanı Gazeteci Orhan Erinç ile konuştuk.

– Şişli için basının yeni merkezi diyebilir miyiz?

Şişli’nin hem konum olarak hem de ticaret merkezlerini, alışveriş merkezleri de kapsar hale gelmesi Şişli’yi bir metropol durumuna getirmiş durumda. Bazı AVM’lerin kültür sanata ayrılan alanlarının bulunması da bunu destekliyor. Şişli’nin hem günlük hem maddi hem de manevi ihtiyaçların karşılanması konusunda iyi bir yer olduğu kanısındayım.

– Basın mensupları mesleki olarak birlikte hareket etmiyorlar. Bu durum gazetecileri nasıl etkiliyor?

Gazeteciler Cağaloğlu’nda olduğu zaman birbiriyle oturur konuşurlar, en azından ustalarını selamlayıp, usta-çırak ilişkisinin sürmesine katkıda bulunurlardı. Ama oradan gittikten sonra her gazete kendi içine kapalı hale geldi. Onu kaybedince de meslek dayanışması yara aldı. Tabii gazeteciliğin arka plana itilmesi de bir başka sorunumuz. Önce ticaret işin içine karıştı, sonra siyaset, tarikat ve din karıştı. Bu

da dayanışmayı azaltan ya da bölünmelere yol açan olumsuz bir gelişme. Türkiye’nin meslektaşlarımıza gönüllerince gazetecilik yapabilecekleri bir ortam sağlamasından yanayız. Özgür bir basın alemi diliyoruz.

Cumhuriyet En Eski Gazete

İlk sayısı 7 Mayıs 1924’te yayımlanan Cumhuriyet gazetesi 93 yaşında. Yazar ve milletvekili Yunus Nadi’nin kurduğu gazetenin isim babası Mustafa Kemal Atatürk. Cumhuriyet Vakfı Başkanı İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, gazeteyi şöyle anlatıyor: “Cumhuriyeti savunmak üzere kurulmuş gazetenin, Atatürk’ten, Anadolu aydınlanmasından, devrimlerden, laiklikten yana bir yayın politikası var. Bu yayın politikası nedeniyle başı zaman zaman derde girdi. Baskılara karşı direnmeyi ve gazetecilik anlayışımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” Cumhuriyet’ten 12 gazeteci tutuklandıktan dokuz ay sonra, basına sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz’da yargıç karşısına çıkabildi. Vakıf Başkanı Orhan Erinç de yargılanıyor. Kurulduğu günden 2005 yılına kadar Cağaloğlu’nda faaliyet gösteren gazete, 2005’te Şişli’ye taşındı. Orhan Erinç, Şişli’nin yerleşim, ulaşım ve ticari yönü dolayısıyla avantajlı olduğunu belirterek ekliyor: “Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’na hazırlandığı ev olan Atatürk Müzesi Şişli’nin simgesi. Kentin kültür sanat ihtiyacına yanıt veren mekânların olması da Şişli’nin özelliklerinden.”

Milliyet İpekçi’nin Mirası

İlk sayısı 11 Şubat 1926 tarihinde yayımlanan gazetenin şu anki sahibi Demirören Holding. Gazete 91 yıllık hayatı boyunca pek çok tarihi olaya tanıklık etti. Suikasta uğrayan Türkiye’nin önemli gazetecisi Abdi İpekçi, 1970’li yıllarda gazetenin başyazarlığını ve yayın yönetmenliğini yaptı. Yayın hayatını uzun süre Cağaloğlu’nda sürdüren Milliyet, Bağcılar’a taşınmış, Demirören Holding’e satıldıktan sonra da Şişli’ye dönmüştü. 2012’den beri Şişli’den faaliyetlerini sürdüren Milliyet’in fotoğraf servisi müdürü Bünyamin Aygün’e göre Şişli’nin en büyük avantajı merkezi konumda olması: “Bağcılar’a göre Şişli İstanbul’da her yere eşit mesafede. Adliyeye yürüme mesafesiyle 221 adım uzaklıktayız. Adliyeye yakın olmamız büyük avantaj. Ekonomiyle ilgilenen gazeteciler için, iş yaşamının sürdüğü Zincirlikuyu-Levent çok yakın. 24 saat toplu ulaşımın bulunması, çok sayıda yiyecek içecek mekânının  olması da büyük kolaylık.” Aygün’e göre bazı dezavantajlar da mevcut: “Bağcılar’daki yerimizde yaklaşık 20 dönümlük bahçe vardı. İsteyen yürüyüş, spor yapabiliyordu. Burada alan darlığından dolayı o durumumuz yok. Kapıdan çıktığımız an insan seliyle karşılaşıyoruz. Ayrıca etrafı geniş bir alanla örtülü olmadığından saldırılardan korunma alanı daha düşük. Yoldan gelebilecek saldırılara oldukça açık.”

Birgün Özgürlüğün Sesi

Nisan 2004’te kurulan Birgün Gazetesi, 13 yaşında. Emek, özgürlük, demokrasi

ve insan haklarından yana yayın politikası sürdüren gazete 2009 yılından beri

Şişli’de. Şişli’nin çalışanlar için en uygun güzergâh ve belediyesinden yurttaşına

kadar en iyi yaşanılacak yerlerden biri olduğunu belirten yayın kurulu üyesi İbrahim

Varlı’ya göre semtin dezavantajı nüfus yoğunluğunun fazla olması. Şişli’nin

yeni Bâb-ı Âli olmasını değerlendiren Varlı “Şişli’nin şehrin orta yeri olması

nedeniyle basının merkezi olması için daha uygun; İkitelli bir yana Cağaloğlu

bile daha kenardaydı” diyor.

Fanatik  Gerçek Sporun Adresi

Doğan Gazetecilik bünyesinde yayınlanan, merkezi Şişli’de bulunan Fanatik,

yayına 20 Kasım 1995’te başlamış günlük bir spor gazetesi. Türkiye’deki

spor faaliyetlerini, spor dünyasındaki olay ve gelişmeleri sayfalarına taşıyor.

2012’den beri, Şişli’de, Trump Towers İş Kuleleri’nde faaliyet gösteriyor.

Jamanak Asırlık Yayın

28 Ekim 1908’de kurulan Jamanak’ın en önemli özelliği, Türkiye’nin aralıksız yayımlanan en eski gazetesi olması. Jamanak, ayrıca dünyadaki Ermenice günlük gazetelerin de en eskisi. Ermenice olarak haftanın altı günü çıkan gazetenin başında Ara Koçunyan bulunuyor. Bâb-ı Âli yokuşunda kurulan gazete, Galata ve Beyoğlu’nun ardından 2013’te Şişli’ye taşınmış. Koçunyan Şişli’de bulunmalarını şöyle aktarıyor: “Şişli, okurlarımızın çok yoğun yaşadığı bir yer. Tirajımızın yarısından fazlası bu civarda tüketiliyor. Okurların yanı sıra İstanbul’daki Ermeni cemaat kurumlarının da önemli bölümü Şişli’de…”

Agos Hrant Dink’in Gazetesi

Dolapdere Yokuşu’nun başındaki han, Pangaltı Saksı Sokak, Sebat Apartmanı ve

Anarad Hığutyun binası… 1996 yılında kurulan Agos Gazetesi o zamandan beri farklı adreslerde olsa da aynı ilçede, Şişli’de yayın hayatını sürdürüyor. Agos Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni Yetvark Danzikyan gazetenin kuruluş amacını şöyle açıklıyor: “1990’lı yıllar milliyetçi dalganın Türkiye’ye hâkim olduğu dönemlerdi. Ermeniler hedefe konuluyordu. Kendi sözümüzü söyleyeceğimiz bir gazetemiz olsun diyen arkadaşlarımızla gazeteyi çıkarmaya karar verdik. Türkiye toplumuyla diyalog kurabilmek amacıyla da Türkçe yayımlanmasına karar verildi.” Zaman zaman hedef gösterilen gazete büyük acılar da yaşadı. 19 Ocak 2007 tarihinde gazetenin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, Sebat Apartmanı önünde öldürüldü. Sebat Apartmanı’ndaki eski gazete yeriyse Hakikat ve Vicdan Müzesi yapılacak. Gazetenin içinde Ermenice dört sayfa bulunuyor. Yetvark Danzikyan Şişli’de bulunmaları konusunda şunları söylüyor: “Halkın gazetesi olmak istiyorduk. Bu nedenle halkın içinde olmayı tercih ettik. Şişli’de sadece Ermeniler değil, Afrikalılar, Süryaniler, Türkler, Kürtler, Suriyeliler de var. Hem okurlar hem de çalışanlar için burada olmak pratik oldu. Türkiye’deki bütün değişimlerin, toplumsal yapının ve Türkiye’nin siyasi gidişatının ipuçları ve her tür dönüşüm buradan görülüyor.”

Şalom Barış İçin

Türk-Yahudi toplumunun tek yayın organı Şalom, 1947’den beri haftalık yayımlanıyor. Gazetede, Yahudi toplumunu ilgilendiren gelişmelerin yanında spor, kültür sanat, teknoloji, yaşam ve ekonomi gibi konulara da yer veriliyor. Gazetenin tüm yazı ve editör kadrosu gönüllülerden oluşmakta. Yayın Koordinatörü Virna Gümüşgerdan, üniversiteli gençlerden ev hanımlarına, iş adamlarından akademisyenlere kadar geniş bir gönüllü kadrosunun bulunduğunu belirtiyor. 25 yıldan fazla süredir Şişli’de aynı binada yayın yapan gazetenin çalışanları için en büyük avantajı, merkezi bir noktada olması.

Poseidon Yayıncılık Azınlıkların Sesi

Aram Kuran’ın sahibi olduğu Poseidon Yayıncılık, Luys Aktüel Magazin Gazetesi’nin yanı sıra çok sayıda kitap ve dergi çıkartıyor. Kuran, Luys Aktüel Magazin Gazetesi’ni çıkarış amaçlarını şöyle açıklıyor: “Türkiye’deki azınlıkların sesi olmayı, gülen yüzlerini göstermek istedik.” Şişli’de bulunma nedenlerini de ulaşım ve cemaatlerinin Şişli’de yaşaması olarak sıralıyor.

Vatan Gazetesi  Hayatın Merkezinde Olmak

Vatan Gazetesi 2 Eylül 2002’de kuruldu. Gazete yayın hayatı boyunca Esentepe –

Bağcılar – Şişli arasında gidip geldi. Gazeteciler yaklaşık beş yıldır Abide-i Hürriyet

Caddesi’ndeki merkez binasında çalışıyor. Gazetenin fotoğraf editörü Burak Kara “Bâb-ı Âli’den sonra gazeteler İkitelli’ye taşındı. Burada binalar büyük ve moderndi belki ama hayattan kopuk, izole yerlerdi. Gazete ve gazetecilerin hayatın içinde yer alması gerekir. Şişli de İstanbul’un merkezi. Bu nedenle gazetenin şehrin merkezinde yayıncılık faaliyetinde bulunulması büyük şans” diyor.

Doğan Burda Dergiler Geçidi

Türkiye’de dergi yayıncılığın önde gelen kurumlarından Doğan Burda Dergi 1988’de kuruldu. Bünyesinde 12’si uluslararası marka olmak üzere iki haftalık, 16 aylık, 40’tan fazla özel periyotta yayımlanan dergi bulunuyor. Dergi grubu

2012’de Güneşli’den Şişli’ye taşındı. Grubun kurumsal iletişim müdürü Seren

Urun Güven, Şişli’nin yerleşim, yeme-içme açısından avantajlı olduğunu

ifade ediyor. Evim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Sevda Barandır Sungurtekin,

Güneşli – Şişli kıyaslamasında şunları söylüyor: “Burada her vakitte işlerini

halledebiliyorsunuz, bu anlamda Güneşli ile kıyaslama bile yapmak doğru olmaz.

Güneşli’de tamamen bize özel bir tesiste çalışıyorduk. Çok keyifliydi ama burası

her anlamda daha rahat. Plazada çalışmak, cam fanusta yaşamak gibi. Dışarıda

cehennem sıcağı varken siz içeride hırkayla oturabiliyorsunuz mesela. Bana

göre tek kötü yanı içeride temiz hava sirkülasyonunun olmaması. Plazada yayıncılık

yapmaksa plazanın nerede olduğuna göre şartları değişebilen bir durum. Bu anlamda biz şanslıyız şehrin merkezinde bir plazadayız. Hayattan kopuk değil,

hayatın içindeyiz.”

Magma Yeryüzü Dergisi

Magma, 2014’ün Ekim ayında doğdu. Aylık yayımlanan Magma’nın Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek dergiyi şöyle anlatıyor: “Gezi direnişinden sonra

doğa mücadelesinin ön plana çıktığı koşullarda doğdu Magma. Bir plazada

değil, arkadaş grubu tarafından, kolektif şekilde çıkartılıyor. Dünyanın her

tarafına kendi yazar ve fotoğrafçımızla gidiyoruz. Gelecek kuşaklara gezegeni

sağlıklı bir şekilde bırakabilmek için kültürler, toplumlar, canlılar, bitkiler, hayvanlar,

böcekler; yani hayat hakkında ulaşabildiğimiz her bilgiyi yaymaya çalışıyoruz.

Şişli’ye gelişimiz biraz tesadüf oldu ama burası çalışanlar ve ziyaretçilerin ulaşımı açısından merkezi bir yer.”

Posta Lider Gazete

Doğan Gazetecilik bünyesinde yayın yapan Posta Gazetesi’nin bugünkü adresi de Şişli. 1995’te yayın hayatına başlayan ve 2012’den beri Trump Towers İş Kuleleri’nde yayına hazırlanan Posta, sektördeki en yüksek bayi satışına sahip gazetelerden. Gazetenin sorumlu müdürü Seçil Şengelir Güler Şişli’de ikamet etmelerine dair şunları söylüyor: “Şişli Belediyesi’nin verimli çalışmalarından dolayı, ikamet ettiğimiz bölgenin alt yapısı sağlam temeller üstüne kurulu. Çalışanlarımız, doğal afetlerden etkilenmeyip güvenlik açısından emniyette ve çevre düzenlemenin

güzelliği açısından maksimum seviyede vatandaşlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Olası kazalarda Şişli’de bulunan birçok sağlık kurumuna ulaşımın hızlı olması çalışanlarımızın endişe duymamasını sağlıyor.”

Diken Yaramazlara Batar

“Doğru haber veren, adil gazeteciliği gözeten, nereden gelirse gelsin baskıya

boyun eğmeyen, dürüst bir gazete çıkarmak için yola koyulduk.” Sedat Simavi’nin

torunu, Diken’in kurucusu Harun Simavi, gazetesini bu sözlerle anlatıyor. “Yaramazlara biraz batar” diyen ve internet üzerinden yayın yapan Diken’in

siyasetten keyfe, spordan dış haberlere kadar geniş içeriği var. Genel Yayın Yönetmeni Erdal Güven “2014’te kurulduğumuz zaman Esentepe’deydik, şimdi

Mecidiyeköy’de. Burada ulaşım ve habere erişim açısından rahatız” diyor.

Rota Yayınları Kurumsal Dergiler

Şişli’de 27 yıl önce doğan Rota Yayınları, Leadership Excellence, Darüşşafaka

Cemiyeti gibi pek çok kurumsal dergi çıkartıyor. O dergilerden biri de 2002’den beri yayımlanan Marketing Türkiye. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Şişli’de çalışmalarını şöyle anlatıyor: “Şişli, İstanbul’un ve iş dünyasının kalbi. Bizim gibi gündemle iç içe çalışan, sürekli yenilik arayışında olan, devinimin hiç durmadığı bir yayın evi için eşsiz bir bölge. Burada çalışmaktan dolayı son derece mutluyuz.”