Türkiye’nin temellerinin atıldığı Lozan Barış Antlaşması’nın üzerinden 94 yıl geçti. İnönü Vakfı, bu yıl da antlaşmanın yıldönümünde Heybeliada’daki İnönü Müzesi’nde bir tören düzenleyecek.

İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, Lozan Antlaşması törenlerine ev sahipliği yapıyor.

 

  1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran ve günümüze kadar uygulamada kalan Lozan Barış Antlaşması’nın 94. yıldönümü, bir zamanlar İsmet İnönü’nün yazlık olarak kullandığı Heybeliada’daki İnönü Müzesi’nde anılacak. Anmaya daha önceki senelerde, İsmet İnönü’nün kızı, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker ile torunu CHP Milletvekili Gülsüm Bilgehan Toker, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yanı sıra pek çok siyasetçi ve bilim insanı ile vatandaşlar katılmıştı.

Bu yıl da İnönü Vakfı ev sahipliğinde yapılacak olan törene pek çok siyasetçi ve vatandaşın katılması bekleniyor.

İsmet İnönü’nün torunu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, törene her yıl katılıyor.

İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, “Bizler Yurtta sulh, cihanda sulh fikrinden yola çıkarak, Lozan Anlaşması’nın yaşatılması için mücadele ettik. Ve bu mücadelemizden hiç taviz vermedik. Barışın dünyada ve yurdun dört bir yaşatılması için bundan sonraki kuşağın sesini de duymak istedik” sözleriyle duygularını ifade ediyor.

 

Lozan Antlaşması tarihi öneme sahip

Cumhuriyet tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri Lozan Barış Antlaşması’dır. 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan bu antlaşma ile bütün dünya, İstiklal Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran Türkiye’yi tam bağımsız bir ülke olarak tanıdığını kabul ve ilan etti. Bu antlaşmayla atılan temel üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yükseldi.

Büyük çekişmelere sahne olan Lozan Konferansı, nihayet 24 Temmuz 1923’te Rumine Sarayı’nın salonunda imzalandı. İlk imzayı İsmet Paşa attı; sonra sırasıyla İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan ve diğer devletler temsilcileri…