Havanın ısınmasıyla birlikte evlilik sezonu da başladı. Çi lere en özel ve en nezih mekânları sunan Şişli Belediyesi, evlenecek genç çiftlere unutulmaz anılar bırakabilmek için çalışıyor.

Şişli Belediyesi’ne evlenmek için başvuranların sayısı oldukça fazla. Şişli Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Sevim Gökosmanoğlu, Şişli’deki nikah salonlarına her mevsim ve neredeyse her gün yoğun talep olduğunu söylüyor. Belediyeye müracaat ederek nikâh kıydıran çift sayısının senede yaklaşık 2 bin 500 olduğunu belirten Sevim Gökosmanoğlu şunları belirtiyor: “Çiftlerin mutlu günlerinde mutsuz olmalarını istemeyiz. En iyi hizmeti vermek için uğraşıyoruz. Belediyemize bağlı Derviş Eroğlu, Maçka Evlendirme ve Kuştepe Evlendirme daireleri olmak üzere üç nikâh salonumuz hizmet vermekte. Yazın Ramazan ayı hariç ilk- bahar ve sonbaharda nikâh salonlarında yoğunluk yaşanıyor. Evlendirme dairelerinde beş memurumuz nikâh kıyıyor.”

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de, dönem dönem çiftleri yalnız bırakmıyor ve nihaklarını kıyıyor.

Onlardan biri de Şişli Belediyesi nikâh memuresi Yasemin Aktaş. Aktaş, mesleğini şöyle anlatıyor: “İnsanın mutlu gününde onların yanında olmak, hatta nikâhta bulunması gereken en önemli kişi rolünde olmak büyük olduğu kadar anlamlı bir sorumluluk.” Yasemin Aktaş önemli bir soruna da dikkat çekiyor: “Ancak bizi üzen, yasal olarak kabul edilmiş olsa da erken yaşta yapılan evlilikler. Hâkim kararı, ebeveyn onayı gibi ek maddelerle çocukların 16 yaşını tamamladıkları zaman evlendirilmeleriyle ilgili ara yollar açılıyor. Bu koşullar daha çok ‘erişkin kararı’ olarak yorumlanabilir. Yani ülkemizde yasal olarak da erken evliliklere belli koşullarda izin verilmekte.”