Antika eşyalarıyla ziyaretçilerine nostaljik anlar yaşatan Feriköy Antika Pazarı’nda herkesin bir hikâyesi var. Onlardan biri de pazarda tezgâh açan 65 yaşındaki akademisyen Sevtap Elmas.

Sevtap Elmas, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun yıllar akademisyenlik yaptı. Halen Orman Bakanlığı Yerel Hayvan Koruma görevlisi olan Elmas, 150’den fazla kedi ve köpeğe bakıyor. Onların bakımını ise pazarda sattıklarından elde ettiği gelirle karşılıyor. Beş yıldır her hafta sonu pazarda tezgâh açan Elmas şunları söylüyor: “Evdeki birikmişleri satarak başladım. Daha sonra ailem, arkadaşlarım eşya verir oldu. Benim amacım sıfır maliyetli bir eşyayı paraya döndürmek.” Sevtap Elmas sattığı eşyalardan elde ettiği gelirle hayvanların beslenme, kısırlaştırılma ve veterinerlik işlemlerini karşılıyor. Sevtap Hanım’ın en büyük şikâyeti müşterilerin pazarlık yapması. Çözümü tezgâha “sokak hayvanları için buradayız” yazısı koyarak bulmaya çalışıyor. Neyse ki, Sevtap Hanım’ın tezgâhında sadece sert pazarlıklar yaşanmıyor; sokak hayvanlarına yardım etmek için evinden eşya götürenler de var, para üstü almayanlar da… Bazı pazarcı arkadaşları da her hafta sokak hayvanları için ufak miktarlarda bağış yapıyormuş.

 

Akademisyen Sevtap Elmas, baktığı 150’den fazla sokak hayvanının bakımını karşılayabilmek için her pazar Feriköy Antika Pazarı’nda tezgâh açıyor. Sevtap hanım farkındalık yaratabilmek için tezgâhına “sokak hayvanları için buradayız” yazısı koyuyor.