Avrupa Birliği ve Türkiye’nin finanse etti­ği, Kültürlerarası İletişim ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülen “Dans Ro­manlarla Buluşuyor” projesi, Şişli’deki Anadolu Ateşi stüdyolarında başladı. Şişli Belediyesi’nin de sponsoru olduğu projeye Kuştepe, Gaziosman­paşa, Balat, Sulukule ve Karagümrük olmak üze­re İstanbul’un farklı semtlerinden 33 genç seçil­di. Daha önce herhangi bir eğitim almamış 17-29 yaş arasındaki gençler, Anadolu Ateşi Topluluğu eğitmenleri eşliğinde, altı ay sürecek profesyonel dans eğitimlerine 6 Nisan’da başladı. Haftanın dört günü eğitim alan adaylar, ağustos ayının so­nunda Şişli Belediyesi tarafından sağlanacak kül­tür merkezinde gösterilerini sahneleyecek. Aynı zamanda, Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, pro­fesyonel dans eğitimin ardından Roman gençler arasından seçeceği yetenekli dansçıları istihdam ederek dansçı kadrosuna alacak.

HEDEF; ANADOLU ATEŞİ’NE KATILMAK

Dans Romanlarla Buluşuyor projesi kapsamın­da eğitimlere katılan Roman vatandaşlardan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Onur Kopahan, Şişli Kuştepe Mahallesi’nde yaşıyor. Dansta pro­fesyonelleşmek ve Anadolu Ateşi ekibine ka­tılmak istiyor Kopahan ve “Çok çok iyi olursam dünyaya açılmayı umuyorum.” diyor.

29 yaşındaki profesyonel müzisyen Mehmet Çalışır’ın hayatında da müzik ve dans hep var. Çalışır şunları söylüyor: “Müziği profesyonel olarak yapıyorum ama dans hep eğlence olarak hayatımda vardı. Tabii ki dansı da profesyonel olarak öğrendiğimde bunu bir iş olarak yapmak istiyorum.”

Tanıdığının yönlendirmesiyle projeye katılan Deniz Gülmez 17 yaşında. Konfeksiyon işinde ça­lışıyor. Gülmez, “Buraya geldiğimde dans etmek çok hoşuma gitti, bundan sonra dansta kendimi geliştirmek ve Anadolu Ateşi ekibine katılmak is­tiyorum” diyor.