Geçmiş zamanın fotoğrafları herkes ve her yer için sürprizler yapabilir. Bu fotoğraf da bu­günkü halini bildiğimiz bir semtin hiç tahmin edilmeyen bir görüntüsü; hani o “buralar hep dutluk­tu” denilen zamanlardan kalma… Fotoğrafta kırlık bir yerde yürüyen kadınlar ve yanlarında çocukları görü­lüyor. Yüzleri gülüyor, belli ki bir tatil günü eğlenmeye çıkılmış. Hemen yanda bayraklı girişi görülen kır gazi­nosu, çay bahçesi gibi bir mekân var; ya oraya gidiyorlar ya da çıkmışlar. Daha arkada, yine cephesi seçilen baş­ka bir mekan ve önünde oturan birkaç kişi görülüyor. Yolun az çok düzeltilmiş olduğuna bakarsak şehirden çok uzak olmamalıyız. Yine de kırda olduğumuzu ha­tırlatan bir ayrıntı var; resmin sağ tarafında görülen yol küçük bir hendeğe dönüşmüş. Yola paralel uzanan bu hendek kurumuş bir derenin yatağını işaret ediyor ve üzerinde geçişi kolaylaştırmak için küçük bir köprü var. Bu fotoğraf nerede, ne zaman çekilmiş olabilir? Yandaki kır gazinosunun bayrakları Türkiye’de bir yer olduğunu söylüyor, fakat herhangi bir yerde olabiliriz. Kadınla­rın kıyafetleri 1930’larda olduğumuzu düşündürüyor, hepsi bu kadar. Alanı daraltıp İstanbul’da olduğumuzu varsaysak bile Adalar, Boğaz, belki bir ormandayız… Yu­karıda gördüğümüz fotoğrafın arkasındaki yazı bu kır manzarasıyla en zor bir arada düşünebileceğimiz yerde olduğumuzu söylüyor: Burası Mecidiyeköy.

 

ŞİMDİ ŞİŞLİLİLER YEŞİL ALAN ARIYOR

Nihayet gazeteleri tararken karşımıza Akşam gazetesi­nin, 20 Mayıs 1932 tarihli bir haberi çıkıyor. Haberde yer alana göre, sıcaklar bastırınca İstanbullular yeşilliklere kaçmış. İşte bu yerlerden biri de Mecidiyeköy’müş. Bu haber görselinin sağında yer alan ve en üstte de gördü­ğümüz büyük fotoğrafın Mecidiyeköy olduğundan şüp­hemiz kalmıyor. Bir zamanlar İstanbulluların sıcaktan sığındığı Mecidiyeköy’de bugün yaşayanlar yeşil alan arıyor. Bizim de Şişli Belediyesi olarak vatandaşlarımıza bir mesire yeri önerimiz var…

 

Şimdi piknik zamanı

Ayazağa Yeşiltepe Mesire Alanı

Şişli Belediyesi’ne ait Ayazağa Yeşiltepe’de bu­lunan 30 dönümlük mesire alanı bahar ayla­rıyla birlikte vatandaşlarımızın buluşma mekânı oluyor. Mesire alanında toplam genişliği 3 kilo­metre olan piknik kısmında sosyal donatılar yer alıyor. Çevre düzenlemesi kapsamında 1 kafe­terya, mescit, kadın-erkek tuvaleti, 2 çocuk oyun grubu, 26 barbekü ve piknik alanı, yürüyüş yolları ve kamelya bulunuyor. 220 adet piknik masası­nın da bulunduğu alanda tüm hizmetler ücretsiz olarak veriliyor. Hafta sonları nişan, kına gecesi, sünnet düğünü, özel yemekli ve kokteylli davetler de gerçekleşiyor.