1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan birlik, haksızlıklarla mücadele ve dayanışma günü. Son yıllarda 1 Mayıslar Türkiye’de kısıtlamalarla, yasaklarla, müdahalelerle geçse de işçi sınıfı mücadelesinden vazgeçmemeye, daha eşit daha özgür, daha adil bir dünyada yaşamak için sesini duyurmaya kararlı. Biz de Şişli Hayat olarak Şişli Belediyesi’nde çalışan tüm emekçilerin bayramını kutluyor ve sözü onlara bırakıyoruz.

Tuncay Yıldız
18 yıldır temizlik işçisi olarak çalışıyor.

“HAYRİ İNÖNÜ’YE ‘BABA’ DIYORUZ”

Şişli Belediyesi’nde çalışan işçilerin diğer belediyelerde çalışan işçilerle kıyaslanamayacak kadar iyi durum­da olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Başkanımız çok iyi. Aramızda baş­kanımız Hayri İnönü’ye ‘baba’ diye hitap ediyoruz. Sağ olsun bizlere değer veriyor. Daha ne isterim. Belediyedeki çalışma ortamımdan çok memnunum. Günde 8 saat çalışıyor, hafta sonu çalışmıyoruz. Mesai yaparsak ücretini alıyoruz. Başka belediyelerde çalışan arkadaşlarımız çok düşük ücretler alıyorlar. Biz sigortalı, maaşlı ve sendikalı işçileriz.”

 

“1 MAYIS’A HER ZAMAN GIDECEĞIM”

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına, bazen izin verilmemesine rağ­men, hep katıldığını söyleyen Yıldız şunları söylüyor: “Bugüne kadar kutlamaların hepsine katıldım. Gittiğimde görüyorum ki, polis parkı kapatmış, izin yok. Polis gelmese olay çıkmayacak. İzin verseler kut­lasak dağılsak, ne olacak? Her zaman gideceğim 1 Mayıs’a.”

 

“İŞÇILERIN BILINÇLENMESI GEREK”

Türkiye’de 1990’lı yıllardan sonra işçiliğin bittiğini düşünüyor, Tuncay Yıldız. Bunu da taşeronluk sisteminin gelmesine bağlıyor. Haklarını korumak için 18 yıldır sendikaya üye olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor: “Sendika bizi ve haklarımızı savunuyor. Sendikalar ikiye, üçe bölünmüş kendi arasında. Sendikalar bir araya gelmeli. İşçilerin de bi­linçlenmesi gerek. Birçok işveren sigortasız işçi çalıştırıyor. Şimdi bir de Suriyeliler az ücretle çalıştırılıyor. Bunların önüne geçilmesi lazım. Türkiye’de işçi hakları bitti. İşçilik yok artık.”

Şeref Doğan

15 yıldır temizlik işçisi olarak çalışıyor.

 

“BAŞKANIMIZ BİZE DEĞER VERİYOR”

Şeref Doğan belediyede çalışma şartlarının çok iyi olduğunu be­lirtiyor ve ekliyor: “Başkanımız işçiye değer veriyor. Bizi gördüğün­de, camını açar selam verir, iner arabadan iki dakika sohbet eder, hâl hatır sorar. Ben başka belediyede çalışmadım. İlk mesleğim matbaacılıktı, günde 17 saati aşan çalışma koşulları yüzünden bı­raktım.” İşçinin hakkının çoğu zaman sömürüldüğünü de söyle­yen Doğan, “Örneğin, ben askere gidiyorum, benim yerime ben askerden dönene kadar birisini alıyorlar. Bir tür işçi kiralıyorlar, istihdam etmiyorlar. Kiralık işçi diye bir şey var” diyor.

 

“ÇÖPLERI AŞAĞI ATMAMALARINI RICA EDIYORUZ”

Şişli halkına bir ricası var Doğan’ın: “Bazı sakinler oturdukları katlardan çöplerini aşağıya atıyorlar. Çöpler dağılıyor; vatandaş­lardan hassasiyet bekliyoruz. Çöplerin ağzını bağlayarak çöp dö­küm noktalarına bırakmalarını rica ediyoruz.”

Hüsnü Yüksek

9 yıldır temizlik işçisi olarak çalışıyor.

 

“MÜCADELEMIZ YENI BAŞLADI”

CHP’li belediyelerde işçilerin haklarını alabildiğini düşünen Yük­sek, işçilerin mücadelesine yürekten inanıyor ve şöyle söylüyor: “Mücadelemiz yeni başladı. Meydanı boş bırakmamak lazım. Ka­ramsar olmayalım.” İşçi ve polisi 1 Mayıs’larda karşı karşıya getir­diklerini, olayların da bu yüzden çıktığını söylüyor, Yüksek. “Polis işçiyle, işçi polisle muhabbet edecek. Bayram havasında geçe­cek. 1 Mayıs bizim bayramımız. Neşeli geçmeli. Ama olmuyor.”

 

“BIZE ‘HAYVANSEVER DEĞILSIN’ DIYORLAR”

Hüsnü Yüksek’in de Şişli halkına söyleyecekleri var. “Vatandaş­larımızın çöpleri konteynerlere koymalarını rica ediyoruz. Kö­peklerini gezdirirken dışkılarını sokak ortasında bırakmazlarsa seviniriz. Uyarınca bize ‘hayvansever değilsin’ diyorlar, biz de hayvanları seviyoruz ama bu konu başka” şeklinde konuşuyor.

Sema Çeliker Şişli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde 1,5 yıldır çalışıyor.

“BAŞKANIMIZ KADIN IŞÇILERE DESTEK OLUYOR”

Selma Çeliker kullandığı golf adı verilen akülü arabayla Nişantaşı bölgesinde kaldırımları süpürüyor. Çeliker, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye teşekkür ediyor ve bunu da şöyle açıklıyor: “Başka­nımız kadın işçilere destek oluyor, yanımızda olduğunu hissettiriyor. Şu anda golf aracı kullanan 6 kadınız. Eşitlik açısından kadınların bu işte daha fazla sayıda yer almasını istiyorum.” Sema Çeliker, 1 Mayıs kutlamalarına bir kez katılmış. Kadın olduğu için olaylı kutlamaların içinde yer almaktan çekindiğini söylüyor. 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlan­ması gerektiğini de düşünüyor.

 

“KADIN IŞÇILER ERKEKLERE GÖRE DAHA TITIZ”

Golf aracıyla kaldırım üzeri temizliği yaptıklarını ancak araç dolayısıyla va­tandaşlardan bazen tepki aldıklarını söyleyen Çeliker, vatandaşlar kadın işçilerin daha iyi temizlik yaptığını söylüyor. Kadın işçiler erkeklere göre daha titiz. Belediyemizi ve bizi tebrik ediyorlar” diye konuşuyor.