Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ço­cuklar geleceğimizin güven­cesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insan­lık görevidir” sözünü benimseyen Şişli Belediyesi; çocukların sosyal, kültürel ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak, boş zamanlarını güzel ve verimli geçirmelerini sağlamak, okul eğitimlerini desteklemek, aileleriyle sağlıklı iletişim kurmalarına yardım­cı olmak gibi amaçlarla birbirinden güzel projelere imza atıyor. Şişli Bele­diyesi’nin Şişlili çocuklar için verdiği hizmetleri sizler için derledik.

 

Okuyan Bir Gelecek Projesi

Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan 5 ila 10 yaş arası çocuklara okuma sevgisi kazandır­mak için tasarlanan proje, çocukların okuma-anlama becerilerini geliştir­meyi hedefliyor. Şişli Belediyesi kreş­lerinde bir hafta boyunca, haftada bir saat uygulanan programda, öğret­menler, üniversite öğrencileri, AÇEV gönüllüleri çocukları eğlendirerek kitap okuyorlar. Altı haftalık okuma faaliyetleri arasında gerçekleştirilen atölye çalışmasıyla çocukların kendi kitaplarını oluşturmaları sağlanıyor.

Bilim Evleri

Gülbağ, Feriköy ve Mahmut Şevket Paşa’da bulunan bilim evleri, ders­haneye gitme olanağı bulunmayan çocukların gelişimlerini destekliyor. Bilim evlerinde belirli yaşlardaki katılımcılara, konusunda uzman öğretmenler Türkçe, matematik, fen, İngilizce ve kodlama atölyeleri ger­çekleştiriyor. Müzelere ve sanat gale­rilerine de götürülen çocuklar, burada kendileri için özel olarak hazırlanan atölye çalışmalarına katılıyorlar.

 

Kitap Okuyan Çocuklar

Oyun Kitaplığı

Feriköy Sosyal Tesisi bünyesinde yer alan Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı, okul öncesi ço­cukların küçük yaşta okuma kültürünü kazanma­larını hedefliyor. Kütüphanede çocuklara yönelik, gönüllü veliler tarafından düzenli kitap okuma saatleri ve çocuklarla birlikte hayal kurma, deney yapma gibi çeşitli aktiviteler yer alıyor.

 

Çocuk Gündüz Bakımevleri

Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çocuk gündüz bakım evleri Şişli’de çalışan kamu personellerinin ve vatandaşların çocuklarına hizmet veriyor. Bakım evlerinde 3 ila 6 yaş arası 355 çocuk hizmet alıyor. Her yaş grubunda bir öğretmen ve yardımcı personel bulunuyor. Uygun ücretle hizmet veren bakım evlerinden şehit ve gazi ailelerinin çocukları ücretsiz faydalanıyor. Hafta içi her gün 08.30 – 17.00 arasında hizmet veren bakım evlerine kayıtlar Ağustos – Eylül aylarında gerçekleştiriliyor.

 

Çocuklara Yaşayan Kütüphane

Engellilik ve toplumsal cinsiyet temaları üzerinden kurgulanan “Çocuklara Yaşayan Kütüphane” etkinliği, yetişkinlere düzenlenen yaşayan kütüphane etkinliğinden ilham aldı. Görme engelli, Roman, otizmli annesi, ev erkeği, kadın seyyah ve spastik kitapların yer aldığı çalışmada çocukların akranlarıyla arasında yaşanan kabadayılık durumunu azaltmak hedeflendi. Çalışma tüm etüt merkezlerinde gerçekleştirildi.

Yaz ve Kış Okulları

Şişli Belediyesi her yıl çocuklar için ücretsiz yaz ve kış spor okulları düzenliyor. Kış Spor Okulu, 7 ila 14 yaş arası çocukların okul dışındaki boş vakitlerini daha iyi değerlendirmesini ve sportif becerilerini artırmasını, yaz okulu ve etüt merkezleri ise hem eğlenmelerini hem de yıl içinde eksik­lerini tamamlamalarını hedefliyor. Yaz Spor Okulu’da çocuklar, hem bireysel hem de takım olarak tenis, yüzme, basketbol ve futbol dersleri alabiliyor.

 

Baba Destek Programı

Annelerin taleplerinden ortaya çıkan program ile babaların, çocuklarıyla daha çok vakit geçirip sağlıklı iletişim kurabilmesi, çocukların ihtiyaçları konusunda bilgilenmesi, şiddet içeren davranışlarını değiştirmesi hedefleniyor. Program dahilinde 10-12 hafta boyunca haftada bir gün 2,5 saatlik toplantılar gerçekleştiriliyor.

Ücretsiz Çocuk Tiyatro Günleri

Şişli Belediyesi’nin düzenlediği ücretsiz çocuk tiyatro günleri, çocukların kültürel ve sanatsal bakış açısını geliştirmeyi amaçlıyor. Tiyatro günleri, her pazar 11.00 ile 13.00 saatleri arasında ücretsiz olarak Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştiriliyor. Tiyatroya 5 yaş ve üzeri çocuklar katılabiliyor.

Çimenev

Roman çocukların okulda yaşadıkları devam sorunu ve okulu terk etmeleri konusunda çalışmalar yapmak üzere Roman Hakları Derneği tarafından başlatılan Çimenev Projesi mülteci, Roman, Türk, Kürt tüm çocuklarla birlikte bilim ve sanat alanında faaliyetler yürütüyor. Projeye destek veren Şişli Belediyesi, Roman Hakları Derneği’ne sıcak yemek, mekân bakım ve onarım desteği sunuyor.