Evlerde kış karanlığından bahara geçiş için hazırlıklar başladı. İçimizde bir renk isteği, bir hareket, bir kıpırtı yeşermişken elimize eldivenleri takıyor ve toprakla ha­şır neşir oluyoruz. Haydi işe koyulun ve bu bahar hem evinizi hem de balkonlarınızı çiçeklerle renklendirin.

ÖNCELIĞI TEMIZLIĞE VERIN

Her geçiş mevsiminde yaptığımız ince bahar temizliği gibi, balkonları da elden geçirmeliyiz. Peki neler yapmalıyız?

Saksılardaki ve bitki kaplarındaki kurumuş bitkileri sökün.

Bir önceki bitkinin besin değerini tükettiği toprağı boşaltın. Bahçesi olanlar bu toprağı bahçede kullanabilir.

Boşalan saksıları sabunlu, hatta klorlu su ile fırçalayarak temizleyin. Bir önceki bitki kalıntıları, mantar hastalığı ya da böcek yumurtaları barındırabilir.

Saksı toprağı alın. İçinde gerekli besin değerleri de bulunur.

 

HANGI BITKILERI DIKMELI?

Saksı diplerine drenajı sağlamak için çakıl taşı veya eski kı­rık saksı parçaları yerleştirin. Bitkinin sağlıklı gelişmesi için güneş-gölge, rüzgâr gibi etkenlere önem vermek gerekiyor.

 

GÜNEŞ – YARI GÖLGE SEVEN ÇIÇEKLER

Halen çiçeklenmeyi sürdüren hercai menekşe, çuha gibi se­zon bitkilerinin yanına nergis, sümbül, dağ lalesi, kâğıt çiçeği dikebilirsiniz. Biraz da yeşillik olsun derseniz biberiye, kekik, lavanta güneş alan balkonlar için ideal.

GÖLGE SEVEN TÜRLER

Hâlâ çiçek veren siklamen, erkenci ortanca, onbir ay çiçeği de balkonlar için ideal. Yeşil bitkilerden adaçayı, kekik, şimşir, bazı sukkulent çeşitleri, fujer ve bazı ev içi bitkileriniz de so­ğuklar geçince balkonunuzu şenlendirir.

 

SAKSIDA DA YETİŞEBİLEN 5 BAHAR ÇİÇEĞİ

Leylak Frezya Erengül Kalanşo Soğanlı çiçekler (nergis, çiğdem, sümbül ve yazın çiçek açan kala, kana, sa­rımsak çiçeği, özellikle yıldız çiçeği…)