Şişli’de Bir Cinayetin Anatomisi: Cemil Candaş

Hayatı boyunca idealleri için çalıştı. Hep doğrunun yanında oldu. Pek çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü görev yaptı. Cemil Candaş (53), Şişli’de İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak, geçmişten gelen çarpık düzene karşı, görev yaptığı bir yıl boyunca dimdik durdu. Temiz toplum ve temiz bir belediyecilik için mücadele ederken, rant peşindeki canilerin kurşunlarına hedef olarak, hain bir cinayete kurban gitti.

Şişli Belediyesi İmar ve Şehir­cilikten Sorumlu Başkan Yar­dımcısı Cemil Candaş’ın görevi başında vurularak öldürülmesine ilişkin dava, cinayetin işlenmesinden tam 8 ay sonra başladı.

Rant çetelerinin hedefindeki Şişli Bele­diyesi Başkan Yardımcısı Cemil Candaş, Şişli’de öteden beri gelen çarpık sistemin düzelmesini istemeyenler tarafından birçok defa tehdit edilmişti. İki kez sal­dırıya uğradı, savcılıktan koruma tale­binde bulundu ama bu talebi karşılık bulmadı. Şişli Belediye binasında göreve başladıktan yedi ay sonra, 18 Temmuz 2016’da görevi başındayken silahlı sal­dırıya uğradı. Kaldırıldığı hastanede 19 Temmuz’da hayatını kaybetti. Cinayete ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılı­ğı’nca soruşturma başlatıldı. Olay günü belediye binasında güvenlik görevlileri tarafından yakalanan Şenol Şahin, çıka­rıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturmada aralarında müteahhit, mimar, inşaat firması sahipleri ve eski belediye başkanı danışmanından olu­şan 16 kişi gözaltına alınmış, bu kişiler­den altısı tutuklanmıştı.

Olaydan sekiz ay sonra, 15 Mart 2017 tarihinde, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahke­mesi’nde görülen duruşmada sanıklar Şenol Şahin, Mithat Yılmaz, Hacı Avcı, Engin Gölve, Metin Şentürk ve Bilal Ya­man’ın, “kasten adam öldürme”, “kasten öldürmeye yardım ve azmettirme” suç­larından yargılanmasına başlandı.

Duruşmada Neler Yaşandı?

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün takipçisi olacağız dediği dava için bele­diye çalışanlarının yanı sıra, TMMOB, KESK ve DİSK üyeleri de hazır bulun­dular. Öldürülen Candaş’ın eşi Nurcan Candaş, kardeşleri Cemal, Nedim ve Naci Candaş da müşteki olarak duruşmaday­dı. Candaş ailesinin müdahillik talebi kabul edildi. Şişli Belediyesi’nin müda­hil olma talebi ise suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle reddedildi.

Sanıkların mahkemedeki sorgusu ve ifadeleri, Cemil Candaş’ın Şişli’de süre­gelen imar yolsuzluklarına karşı dim­dik duruşu nedeniyle hedef olduğunu ve cinayete kurban gittiğini açıkça or­taya koydu.

 

“Silahı Rıza Keten bana verdi”

Olay günü polis ekipleri tarafından yakalanan tetikçi Şenol Şahin, “tasarla­yarak kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapisle yargılanıyor. Bu iş kar­şılığında kendisine 80 bin lira para vaat edildiğini söyleyen Şahin şöyle ifade verdi: “Olaydan üç, dört gün önce sanık­lardan Engin Gölve, çalıştığım büfeye gelerek birinin burnunun kırılması ge­rektiğini, bunu yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de yapabileceğimi söyledim. Rıza Keten’le belediyenin tuvaletinde buluştuk. Şahsın fotoğrafını tekrar gös­tererek odasının yerini söyledi. Üze­rindeki silahı bana vererek ‘sana engel olmaya çalışırlarsa bu silahı göstererek çıkarsın’ dedi.”

 

“Cemil Candaş 30 yıllık çeteyle mücadele ediyordu”

“Cemil Candaş 30 yıllık bir çeteyle mü­cadele ediyordu” diyen sanıklardan Hacı Avcı da gayrimenkul danışmanlığı ve belediyede firmalar adına iş takipçiliği yaptığını belirterek ifadesinde şunları söyledi: “Selahattin Keten kaçak kat çıkı­yordu, usülsüz işler yaptığı için de kimse onunla çalışmak istemiyordu. Candaş’la konuştum, bu projeye ruhsat veremeye­ceğini söyledi. Ben de bunu Selahattin Keten’e anlattım. Makamında öldürüle­ceğini söylüyordu. ‘Yapmayın’ dedim. O da ‘Ben bu başkan yardımcısını en azın­dan dövdüreceğim’ dedi.”

Hacı Avcı ifadesinde, Cemil Candaş’ın göreve yeni başladığında usülsüz işlere karşı olduğu için gelir gelmez 8-9 kişiyi işten çıkardığını ve kendisine “Burada 30 yıldır bir çete var. Bunu kırmam gere­kiyor” dediğini ekledi.

Mesleğini çok seven Cemil Candaş yaşama da tutkuyla bağlıydı. Doğduğu Trabzon topraklarını hiç unutmayan Candaş, sıkı bir Trabzonspor taraftarı ve kongre üyesiydi

 

“Keşke tanıştırmasaydım”

Diğer sanıklardan Engin Gölve ise olay­dan üç gün önce Hacı Avcı’nın otopar­ka geldiğini söyleyerek şu ifadeyi verdi: “Hacı Avcı, birini dövdürmek için bir arkadaş bulabilir misin?” diye sordu. Aklıma büfede çalışan Şenol geldi. Ken­disine söyledim, kabul etti. Hacı Avcı’yı aradım, sonra anlaştılar. Keşke onları ta­nıştırmasaydım.”

Diğer sanıklar Mithat Yılmaz ve Metin Şentürk de savunmalarını verdi.

Bu arada savcılık soruşturması sırasın­da davada eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ün de ifade­sine başvuruldu. Sarıgül savcılık ifade­sinde, inşaat ruhsatlarının halledilmesi için kendisine rüşvet verildiğine dair suçlamaları reddetti.

Başsavcılığın olayla bağlantılı olarak adı geçen bazı şüpheliler hakkında sahte ruhsat ile ilgili ayrı bir soruşturmaya de­vam ettiği belirtiliyor.

Davaya ilişkin tanık olarak çağrılan kişilerin de bilgisine başvuruldu. Mah­keme heyeti daha sonra tutuklu sanık­lardan Mithat Yılmaz ve Bilal Yaman’ın suçun niteliğini ve mevcut delil duru­munu dikkate alarak tahliye etti. Her iki isim de tutuksuz yargılanmaya devam ediyor. Ayrıca Mithat Yılmaz’a yurt dı­şına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ge­tirildi. Mahkeme inşaat şirketleri sahibi Selahattin Keten ve Rıza Keten hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Duruşma 19 Nisan’a ertelendi.

 

SANIKLAR HANGISUÇLAMAYLA YARGILANIYOR?

Tetiği Çeken Şenol Şahin, TCK’nın 82/1 maddesine göre “tasarlayarak kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.

Azmettirenler

Mithat Yılmaz, “kasten öldürmeye yardım ve azmettirme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.

Hacı Avcı, Engin Gölve, Metin Şentürk ve Bilal Yaman, “kasten öldürmeye yardım ve azmettirme” suçlarından yargılanıyor.

Suç duyurusunda bulunulanlar

Selahattin Keten ve Rıza Keten hakkında da mahkeme suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

HAYRİ İNÖNÜ:

“BU DAVA TEMİZ TOPLUM İSTEYEN HERKESİN DAVASI”

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, duruşma öncesinde Şişli Belediye­si önünde toplanan belediye çalışanları, bazı sendika ve meslek odası birlikleriyle Çağlayan Adliyesi’ne yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptı. İnönü, göreve başladığında son derece çarpık bir düzenin önle­rine konduğunu ve Cemil Candaş’ın bu duvarı yıkarken en yakın dava arkadaşlarından biri olduğunu belirterek “Korkusuzca rant çetelerinin geriye dönük yaptığı usulsüzlükleri yargıya taşırken Şişli’deki sistemin eskisi gibi yürümeyeceğini kabul etmeyen caniler Cemil’i katletti. Cemil’i katlettiklerinde bu rant zehrini Şişli’den söküp atacağıma ve Cemil’in davasının takipçisi olacağıma söz vermiştim. Benim arkamda devletin namuslu polisi, savcısı ve hakimi var. Bizi koruyacak devletin kurumları­na güveniyorum demiştim. Gün işte o gün. Adaletin en keskin şekilde ye­rini bulacağına inanıyorum. Bu dava sadece Şişli Belediyesi olarak bizim değil, temiz toplum isteyen herkesin sahip çıkması gereken çok önemli bir davadır” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, rant zehrini Şişli’den söküp atacağına ve Cemil Candaş davasının takipçisi olacağına söz verdi.

NURCAN CANDAŞ:

“ADALETE GÜVENİYORUM”

Sanıkların ifadelerinden sonra duruşmada müdahil olarak bulunan Cemil Candaş’ın eşi konuştu. Gözyaşlarını tutama­yan Nurcan Candaş “Sürekli tehdit edildiğini söylüyordu. Mart ayında havaalanında bir saldırı olmuştu. Panik halde yaşıyordu. Adalete güveni­yorum. Sanıkların tümünün suçlu olduğunu düşünüyorum. Güzel hikayeler anlattılar bize. Hepsinden şikayetçiyim” dedi.

CEMİL CANDAŞ KİMDİR?

Cemil Candaş 10 Ekim 1964’te Trabzon, Beşikdüzü’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon’da tamamlayan Candaş, 1987’de KTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Bölümü’nden harita mühendisi olarak mezun oldu ve İller Banka­sı Genel Müdürlüğü’nde kamu hizmetine başladı. Candaş, daha sonra sırasıyla Samsun Bölgesi Müdürlüğü, Mamak Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Merkez Teş­kilatı’nda görev aldı. 2001’de İstanbul’a gelen Candaş’ın ilk görev yeri İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları oldu. 2014 yılında ise Maltepe Bele­diyesi Özel Projeler Koordinatörü unvanı ile görev aldı. 2016’nın Ocak ayında Şişli Belediyesi İmar Müdürü olarak göreve başladıktan kısa bir süre sonra İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etti. Cemil Candaş, 18 Temmuz 2016 tarihinde makamında uğradığı silahlı saldırı sonra­sında hayatını kaybetti.

Yaşamı boyunca halkı için çalışan Candaş pek çok sivil toplum ve mesleki ku­ruluşta görev aldı. İl-Sen, Tüm-Bel-Sen ve Kültür Sanat Sen’de üye olan Candaş, denetleme kurulu ve üst kurul üyeliği de yaptı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nda Ankara şube başkanlığı, genel kurul delegeliği ve merkez yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Cemil Candaş, Karadeniz Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı, Trab­zonspor Kongre Üyeliği, Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği Üyeliği, Beşikdüzü Yardımlaşma Derneği Üyeliği, Beykozlu Doğu Karadenizliler Derneği Üyeliği de yaptı. Sosyal Demokrasi Vakfı’nda da çalışan ve CHP Beykoz’da yerel yönetim komisyonu üyeliği yapan Cemil Candaş, Beşikdüzü Belediyesi’ne de teknik ve idari konularda fahri danışmanlık yapmaktaydı.

Eğitime son derece önem veren Cemil Candaş, Marmara Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Yüksek Lisans Bölümü’nde eğitimine devam et­mekteydi. Cemil Candaş evli ve bir kız çocuğu babasıydı.

Cemil Candaş, Şişli’deki imar yolsuzluklarına ve rant çetelerine karşı dik duruşu nedeniyle hedef oldu ve cinayete kurban gitti.