Dünya Sağlık Örgütü (Wor­ld Health Organization), 17 Nisan 1948 yılındaki kuru­luşu anısına her yıl 7 Nisan’ı Dünya Sağlık Günü olarak kutluyor. Dünya nüfusunun sağlıklı bir yaşam sürme­sine dikkat çeken gün için her yıl bir tema belirleniyor. Bu senenin teması depresyon ve kaygı bozukluğu.

DSÖ’nün yayımladığı rapora göre dünyada 300 milyondan fazla insa­nın depresyondan etkilendiği tahmin ediliyor. Bu sayı, dünya nüfusunun yüzde 4,4’üne denk geliyor. Özellikle düşük gelirli ülkelerde nüfus arttıkça daha çok insanda depresyon ve kay­gı bozukluğunun olumsuz etkileri gözleniyor. Bu insanların neredeyse yarısı Çin ve Hindistan gibi yüksek nüfuslu Güneydoğu Asya ve Batı Pa­sifik bölgelerinde yaşıyor.

Dünya nüfusun % 4,4’ü depresyon yaşıyor.

Kadınların %5,1, erkeklerin ise %3,6’sı depresyondan mustarip
Yetişkin (55-74 yaş arasında) kadınlarda bu oran %7,5, yetişkin erkeklerde %5,6’nın üstünde.

Depresyonla yaşayan insan sayısının 2005 ve 2015 yılları arasında %18,4 arttığı hesaplanıyor.

Kaygı bozukluğu (endişe, anksiyete) yaşayanların dünya nüfusuna oranı % 3,6.

Yetişkin kadınlarda kaygı bozukluğu oranı %4,6, yetişkin erkeklerde ise %2,6’nın üstünde.

Kaygı bozukluğuyla yaşayan insan sayısının 2005 ve 2015 yılları arasında %14,9 arttığı hesaplanıyor.

Depresyon ve kaygı bozuklukları kişinin günlük hayatını fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkiliyor. Uzmanlar bu olumsuzlukları gidermek için beslenmeden müziğe kadar farklı önerilerde bulunuyor.

NEFES ALIN

Vücudu­nuz, içindeki toksinlerin yüzde 70’ini nefes alıp verme yoluyla dışarı çıkarır. Derin bir nefes aldığınızda, akciğerleriniz­den geçmiş karbondioksiti de atmış olur­sunuz.

MUTLU EDEN YIYECEKLERI TERCIH EDIN

Vücudumuz triptofan adı verilen bir kimyasal maddeyi kullanarak serotonin hormonu üretir. Triptofan süt ürünleri, balık, muz, kuru hurma, soya, badem ve yerfıstığında bulunur.

DEMIR DEPOLARINI DOLDURUN

Yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. En iyi demir kaynakları kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler.

EGZERSIZ YAPIN

Sabah erkenden yapılan egzersiz günün geri kalanı için gerekli enerjinizi yükseltir ve endorfin seviyeniz egzersiz sonrası yedi saat kadar yüksek seyreder.

MEDITASYON YAPIN

Meditasyon yapmak, depres­yon ataklarını önlemede antidepresan ilaç kullanımı kadar etkili. En basit şekilde, bir mum yakarak ışığına 10 dakika süreyle bakmayı deneyin ve bu arada zihninizi meşgul eden bütün düşünce­lerden uzaklaşın.

DOĞADA ZAMAN GEÇIRIN

Açık havada vakit geçirmek ruh halinizi düzeltiyor ve özgüvenini­zi artırıyor. Araştırmacılar, doğada yapılan bir yürüyüşün kişinin ruh halini düzelttiği, buna karşın şehir içindeki yürüyüşün kişideki depres­yonu artırdığı sonucuna vardı.

MÜZIKLE TERAPI

Müziğin depresyon ve kaygı üzerindeki olumlu etkileri kanıtlandı. Özellikle yavaş tempolu ve dinlendirici müzikler dinlemek, stres hormonu kortizol seviyelerini düşürüyor.