Hastaneler tarihi içinde birçok ‘ilk’e imza atmış Şişli Etfal Hastanesi’nin dününü ve bugününü 14 Mart Tıp Bayramı için bir araya geldiğimiz hastane başhekimi Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal ile konuştuk.

Söyleşi: Seray Yalçın / Fotoğraf: Yusuf Aslan

Sultan 2. Abdülhamid’in küçük yaşta difteriden kaybettiği kızı Hatice’nin anısına 1898 yılında yaptırdığı, o dönem Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olan, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 119 yıldır aralıksız hizmet veriyor. Şişli Hayat olarak, birçok ‘ilk’e imza atmış, Şişli bölgesindeki en büyük eğitim araştırma hastanelerinden olan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal ile 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle bir araya geldik.

Köklü bir hastanenin yöneticiliğini yapıyorsunuz. Şişli Etfal’in geçmişinden ve bugününden bahseder misiniz?

Şişli Etfal, 1899’dan bu yana hizmet veriyor. Çocuk hastanesi olarak Cumhuriyet’e kadar faaliyet gösteriyor, cumhuriyetin ilanından sonra yetişkin bölümleri ekleniyor. Hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un en önemli hastanesi. Hasta bakma dışında hekim de yetiştiriyor. Birçok bölüm kendi alanında öncü konumda. Dünyada ilk röntgen kullanılan hastanelerden biri. Kamu hastaneleri içinde ilk biyonik göz nakli hastanemizde yapıldı. Organ nakline de başladık. Bir yıldır böbrek nakli yapıyoruz. Yakın zamanda karaciğer nakline başlayacağız.

Etfal, Şişli ilçesinin en büyük hastanelerinden biri Kapasitesi nedir?

Günde 6 ile 7 bin civarında hasta geliyor. Bunların bin 500’e yakını acil hasta. Yatak kapasitemiz 700. Türkiye’nin birçok ilinden hasta geliyor.

Kamu hastanelerinin sıkıntıları neler?

Sağlık Bakanlığı “Sağlıkta Dönüşüm” projesiyle ciddi atılımlar yaptı. Özellikle eğitim araştırma hastaneleri, üniversite hastanelerinin standardını yakalamış durumda. Peki problem nedir? Bizim gibi hastanelerin ciddi mekân problemleri var, binalarımız eski… Hekim ve tıbbi cihaz sıkıntımız yok, hatta çok modern cihazlar kullanıyoruz.

Şişli Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Şişli Belediyesi’nin bize çok desteği oldu. Hastanemizin acilinin yeniden yapılanmasını sağladılar. Saha alanı, dış cephe boyası, binalarımızın mantolamasını yaptılar. Belediyemizin desteklerinin devam edeceğine inanıyoruz. Biz de bu destekler sayesinde daha çok hastaya ulaşabiliyoruz. Ayrıca Şişli Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’nün uygulamaları var. Örneğin Sağlık Kart. Ben de Şişlili olduğum için bana da geldi. Halk için uygun bir hizmet.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklar konusuda neler söylersiniz?

Sağlık çalışanlarının yükü çok fazla, ancak vatandaşların beklentisi de çok büyük. Herkes şikâyetlerinin bir an önce giderilmesi konusunda ısrarcı. Tabii ki her hastalığın teşhisi ve tedavisi hemen olmuyor. Yurtdışında da hastalar saatlerce muayene olabilmek için bekliyor. Vatandaşımız birkaç dakika beklediğinde maalesef ya sözlü ya da fiziksel şiddete başvurabiliyorlar. Bizim sağlıkçı olarak en büyük isteğimiz hastaların, hasta yakınlarının bilinçli ve sabırlı olmaları ve bize güvenmeleri.

Sağlık sektöründe hekim olmak mı, yöneticilik yapmak mı zor?

Yöneticilik zor. Birkaç hastanın değil, tüm hastaların iyi şartlarda tetkik ve tedavileri yapılsın, şikâyetleri azalsın diye daha çok çalışmak zorunda kalıyoruz.

Şişli Hayat olarak 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyoruz. Sizin bir mesajınız var mı?

Öncelikle 14 Mart Tıp Bayramı bütün sağlık çalışanlarımıza kutlu olsun. Umarım yaşadığımız sıkıntılar giderek azalır. Bizler Şişli Etfal çalışanları olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.