Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün hayata geçirdiği, 11 ilde geleceğin kadın voleybolcularını yetiştirmeyi hedefleyen Geleceğe Smaç Projesi, Şişli Belediyesi ortaklığında devam ediyor.

Kadın voleybolunda dünya derecelerini hedefleyen, sportif başarılar elde etmenin yanı sıra kadına ve kadının değerine odaklanan Eczacıbaşı Spor Kulübü, 8-13 yaş arasındaki kız çocuklarını geleceğin voleybolcuları yapmak için başlattığı Geleceğe Smaç Projesi’nde Şişli Belediyesi ile birlikte yürüyor. Eczacıbaşı’nın seçmelerine katılmak isteyen Şişlili çocuklar 0216 399 10 50 ya da 0555 654 61 83 nolu telefonu arayabilirler. Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün 2016-2017 sezonunda hayata geçirdiği proje, önümüzdeki beş yılda toplamda 11 ilde 30 Eczacıbaşı kampüsü açmayı hedefliyor. Açılan kampüslerde milli takımlarda yer alabilecek, geleceğin sporcuları olmaya aday gençlere eğitim verilecek. 2016 yılına kadar sadece tek merkezde çalışmalarını sürdüren Eczacıbaşı Spor Kulübü, projenin başladığı 2016-2017 sezonundan itibaren İstanbul’da Ayazağa, Etiler, Koşuyolu ve Dragos olmak üzere dört, Bursa’da iki kampüste çalışmaya başladı. Mart ayından itibaren de İzmir kampüsünde faaliyete başlamayı hedefliyor. Spora ve özellikle de çocukların spor olanaklarına erişmesine önem veren Şişli Belediyesi de projede Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün yanında yer alıyor.

Sporcu seçimindeki aşamalar 

Sadece boy ölçümünün değil, ek olarak sürat, esneklik, sıçrama, kuvvet özelliklerini ölçen dört ayrı fiziksel testin sonuçlarının da dikkate alındığı bir sporcu puanlama sistemi geliştirildi. Sporcu takip sistemi içinde “sporcu puanı” önemli bir adım oluşturacak, örneğin puanı 50’nin üstünde olan adaylar A takım sporcusu adayları olarak kolayca izlenebilecek.

– 8-13 yaş aralığındaki kızlara uygulanacak bu testlere ek olarak her aday sporcuya iki antrenman yaptırılacak ve sonrasında ilk değerlendirmeler yapılarak aday sporcu ailesine bildirilecek. İlk aşama sonrasında antrenmanlara devam edecek olan öğrenciler, tamamen ücretsiz olarak Eczacıbaşı kampüslerinde çalışmalara alınacak.

– Sporcu adaylarının daha önce voleybol eğitimi almış olması gerekmiyor; seçmeler tüm adaylara açık.

– Puanlama sisteminde kullanılan testler seçme antrenmanlarına katılan tüm adaylara uygulanırken, sporcu adayı olarak çalışmalara devam edecek olan öğrenciler, daha hassas fiziksel ölçümlere ve sağlık testlerine tabi tutulacak.

– Bir veritabanı üzerine kurulu olan sporcu takip sistemi üzerinden öğrencilerin gelişimleri ve sağlık bilgileri, performans takımlarına aday sporcuların durumları güncel olarak izlenebilecek.

– Performans takımlarına aday olan sporcular 8-13 yaş aralığındaki kızlardan oluşacak. Bu çocukların T.C. vatandaşı olması; değilse voleybolda altyapı lisansı çıkarılabilmesi için gereken koşulları sağlıyor olması gerekiyor.

Hande Baladin

Geleceğe Smaç Projesi’nin öne çıkan değerleri

Eczacıbaşı formasıyla antrenman yapan her yaştaki çocuk ve gençle bunların ebeveynlerine spor kültürü kazandırmak.

İnsana değer veren yapısı ve her sporcuya kendini özel hissettiren uygulamalarıyla bireysel gelişime odaklanmak.

Eczacıbaşı forması giyen tüm sporcular, antrenörler ve yöneticilerin insan kalitesini yüksek tutmak.