Üçüncü Lig’de ikinci sezonunu yaşayan Halide Edip Adıvarspor, bu sezon gösterdiği performansla play-off’u kovalıyor.

halideedip

Onlarca şehir takımının, köklü kulübün amatör liglerde yaşam savaşı verdiği şu günlerde Şişli’nin mütevazı bir mahallesinden çıkan Halide Edip Adıvarspor (HEASK) tüm Türkiye’ye futbol dersi veriyor. Kırmızı – beyazlılar tarihlerinde ikinci kez mücadele ettikleri Üçüncü Lig’de bu sezon oynadıkları futbolla beğeni toplarken zirveyi zorluyor. Kulüp Başkanı Sedat Cengiz ise temkinli: “Merdivenleri teker teker çıkmak istiyoruz. Öncelikle hedefimiz kümede kalmak ancak play-off ve şampiyonluk neden olmasın?”

Halide Edip Adıvar Mahallesi’ne futbolun gelişi 2004 yılına denk geliyor. Kasımpaşa’da faaliyet gösteren Dikimevispor’un satın alınmasıyla kurulan HEASK, ilk yıllarda mütevazı bir çizgide yer alırken, kulübün kaderi sekiz yıl önce Sedat Cengiz’in başkanlığa seçilmesiyle değişti. Cengiz’in başkanlığındaki Şişli temsilcisi, sırasıyla Süper Amatör Lig ve Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) çıktı. Tarihi başarı 2013 – 14 sezonunda geldi.

Play-off için iddialı

sislispor

BAL grubunda Edirne Gençlik’in ardından ikinci olan HEASK, finalde bir diğer İstanbul ekibi, Arnavutköy Belediyespor ile karşılaştı. Şişli ekibi, 120 dakikası 3-3 biten ve adeta nefesleri kesen maçta rakibini penaltılarla 5-3 mağlup ederek tarihinde ilk kez Üçüncü Lig’e yükseldi.

Henüz ilk sezonunda tecrübesizliğinin kurbanı olan HEASK, son beş maçından dördünü kaybedince yeniden BAL’a döndü. Lakin zoru başarmayı seven kırmızı beyazlılar çok az kulübün başarabildiğini yaparak bir sezonun ardından yeniden Üçüncü Lig’e çıktı. Takım bu sezona güzel bir başlangıç yaparak 12 maç sonunda 18 puan toplayıp play-off için iddialı olduğunu gösterdi.

Başkan Cengiz,  sezon başı performansı için “kötü değil” yorumunu yaparak şunları söyledi: “İlk hedefimiz 25 puan barajını aşmak ve ligde kalmak ancak elbette bizim de hayalimizde play-off ve olursa şampiyonluk var ancak merdivenleri teker teker çıkmak istiyoruz. ”

Her maç deplasman

Amatördeyken maçlarını Yusuf Tunaoğlu Stadı’nda oynadıklarını ancak bu stadın profesyonel lig kriterlerini karşılamaması nedeniyle 3. Lig karşılaşmalarını Fatih’teki Karagümrük Stadı’nda oynamak zorunda kaldıklarını ifade eden Cengiz şunları söyledi: “Bir anlamda her maçımızı deplasmanda oynuyoruz. Mahalle halkımız, takımımızı sahiplendi ancak Karagümrük’e gitmek sıkıntı… Bizim de durumumuz belli, her maça taraftar için otobüs kaldıramıyoruz. Maçlarımızı belki ilçemizde oynasak 1000 – 1500 kişiye oynayacağız. Karagümrük’e ancak 150 – 200 kişi gelebiliyor.”

İnönü’ye teşekkür

Şişli kulüplerine verdiği destekten dolayı belediye başkanı Hayri İnönü’ye teşekkür eden Cengiz “Allah kendilerinden razı olsun, spora çok sıcak bakan bir insan. Ne zaman sıkışsak bize yardımcı oldu. Belediyemizin ileride yeni tesisler kazandıracağına inancım tam…” ifadelerini kullandı.