6. Bu Sevgililer Günü’nde sevgilinizle doğanın kucağında aşk, romantizm dolu bir gün geçirin. İstanbul ve civarı fazla uzağa gitmeden romantik geziler yapmak isteyenler için inanılmaz bir zenginlik sunuyor. Sevgilinizle gidebileceğiniz İstanbul’a yakın beş rotayı sizin için derledik.

5. Beyaz bir düş: Kartepe

İstanbul ve diğer çevre illerde yaşayanlar için günübirlik seyahat edilebilecek ideal bir yer, Kartepe. Samanlı Dağları’nın en yüksek tepesi olan Kartepe, 1606 metrelik rakıma sahip. Kocaeli’nin Maşukiye ilçesinin kuzeyinde bulunan tepenin asıl adı Keltepe. Bu isim, zirvesi tamamen ağaçsız olduğu için yöre halkı tarafından verilmiş. Kartepe’de kar yağmaya görsün, kısa sürede iki metreyi bulan kar örtüsü nisan sonuna kadar yöreyi terk etmiyor. Uludağ’dan sonra en çok ziyaretçi çeken kış turizm ve kayak merkezi Kartepe, çevresindeki yaylalar, kanyonlar ve şifalı sularıyla adeta bir cennet. Sevgilinizle, Sevgililer Günü’nde bembeyaz bir düş yaşamak istiyorsanız, Kartepe doğru adres.

4. Huzurlu ve samimi: Prens Adaları

Marmara Denizi’nin ortasında yer alan Prens Adaları, dört yanınızı saran ılık rüzgârı ve 600 milyon yıllık gizemli tarihiyle kış mevsiminde de huzur arayanları kendine çekiyor. Adalar, İstanbul’a yakınlığıyla, denizden ve kızılçam ormanlarından gelen temiz havasıyla, tenha sokaklarıyla huzurlu, samimi, romantik bir gün ya da hafta sonu geçirmek isteyen sevgililere kucak açıyor. Kiliselerini, müzelerini ziyaret edebileceğiniz, adaların kadim nöbetçisi olan kedi ve köpeklerle oynayabileceğiniz, bisiklet sürüp, fayton gezintisine çıkabileceğiniz, deniz kenarında dalga seslerine kulak verebileceğiniz çok yakınınızdaki Prens Adaları, huzurlu vakit geçirmek isteyen sevgilileri bekliyor.

3. Yeşille mavinin büyüsü: Ağva

Ağva, şehrin batısından kıvrılarak Karadeniz’e dökülen yemyeşil Göksu deresi, masmavi denizi, dört mevsim yemyeşil kalan çam ağaçlarıyla yeşil ve mavinin büyüsüne kapılmak isteyenlerin, dinginlik arayanların bir numaralı adresi. Şile ilçesine bağlı Ağva hem şehre yakın hem de her mevsim alternatifi fazla bir belde. Deniz bisikletiyle derelerde dolaşmak, tekne gezintisine çıkmak, güzel bir kahvaltının ardından doğa yürüyüşü yapmak Ağva’da vakit geçirmek isteyen sevgililer için keyifli alternatifler.

2. Tarihin doğayla bütünleştiği köy: Polonezköy

Beykoz’da şirin mi şirin bir köy, Polonezköy. Denizden uzakta, yeşilin tam ortasında… Eski adı “Adampol”. Polonyalı lider Prens Adam Czartoryski tarafından 1842’de kurulmuş. Tarihi dokusunun doğayla bütünleştiği köy Sevgililer Günü için doğru tercih. Güzel bir kahvaltının ardından, Polonezköy Kilisesi, Zofia Rızı Anı Evi, Atatürk’ün kaldığı evi ziyaret edip doğayla bütünleşebileceğiniz, kısa bir at biniciliği yapıp, sevgilinizle doğanın tadını çıkarabileceğiniz Polonezköy’de uygun konaklama yerleri de bulunuyor.

1. Karadeniz kıyısının incisi: İğneada

İstanbul’dan 3,5 saatlik bir yolculukla ulaşılan Bulgaristan sınırındaki İğneada, Karadeniz kıyısının incisi diyebileceğimiz bir yer. İğneada longozunda birçok aktivite yapmak mümkün. Eğer yağmur ya da kar yağmıyorsa, longoz içinde yürüyüşler yaparak kışın tadını çıkarabilirsiniz. Longoz içinde 600 civarında bitki çeşidi, 200’den fazla kuş türü, 100 civarında memeli ve sürüngen türü yaşıyor. İğneada’da otel, pansiyon, ev pansiyonunun yanında çadırla konaklama imkânı da var. İğneada eşsiz doğasıyla sizleri bekliyor.